Volby v Bělorusku nebudou demokratické. Komise vyřadila hlavní protikandidáty Lukašenka

Běloruská volební komise dnes oznámila seznam kandidátů pro prezidentské volby, které se uskuteční 9. srpna. Ze soupisu přitom podle očekávání vyřadila dva možné hlavní soupeře autokratického prezidenta Alexandra Lukašenka, který zemi vládne tvrdou rukou od roku 1994 a nyní usiluje už o šestý mandát hlavy státu po sobě.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Jedním z eliminovaných je Viktar Babaryka. Tohoto bývalého šéfa peněžního ústavu Belgasprombanka, běloruské odbočky ruské Gazprombanky, nechal Lukašenko v červnu zatknout. Podle pozorovatelů se jednalo o očekávaný scénář odstranění vážných soupeřů Lukašenka z cesty. Dnes to volební komise prakticky potvrdila, když Babaryku jako kandidáta odmítla s poukazem na to, že je trestně stíhaný.

U komise neprošel ani Valeryj Capkala, bývalý velvyslanec, který nyní řídí správní komplex pro různé technologické společnosti. Byl odmítnut poté, co mu komise neuznala řadu podpisů na podporu jeho kandidatury.

Lukašenko podobný způsob vyloučení svých soupeřů už v minulosti opakovaně používal. Letos však čelí nejsilnější opozici za poslední léta. Mezi lidmi vzrostla nespokojenost s hospodářskou situací země, se stavem lidských práv i s prezidentovým podceňováním nebezpečí koronavirové nákazy.

Komise kromě Lukanšenka ale schválila ještě několik uchazečů o post hlavy státu. O přízeň voličů se tak smí ucházet Hanna Kanapacká, která se v roce 2016 stala jedinou zástupkyní opozice v běloruském parlamentu po 20 letech, opoziční aktivista Andrej Dmitrijev, sociální demokrat Sjarhej Čerečeň a Svjatlana Cichanouská, která kandiduje namísto svého manžela, zadrženého opozičního blogera Sjarheje Cichanouského.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie zavede nový systém koronavirových opatření

01.12.2020 22:00 Britský parlament dnes schválil nový třístupňový systém koronavirových restrikcí, podle nějž se…

Ukrajina doufá v akční plán vedoucí k členství v NATO

01.12.2020 19:16 Ukrajina doufá, že se příští rok připojí k akčnímu plánu členství, který je krokem na cestě k…

Ruská policie dopadla údajného "Povolžského maniaka", dle médií zavraždil…

01.12.2020 16:34 Ruská policie zadržela v Kazani muže, kterého podezřívá z vražd více než 20 důchodkyň v Povolží a…

Navržený premiér Černé Hory přirovnal situaci v zemi k převratu

01.12.2020 13:45 Navržený premiér nové černohorské vlády Zdravko Krivokapić označil nynější situaci ve své zemi za …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama