Volby v Severní Makedonii těsně vyhrála sociální demokracie, sestavit vládu nebude snadné

Předčasné parlamentní volby v Severní Makedonii těsně vyhrál Sociálnědemokratický svaz Makedonie (SDSM) expremiéra Zorana Zaeva. Podle předběžných výsledků, které dnes oznámila centrální volební komise, obsadí ve 120členném Shromáždění 46 křesel. K vytvoření vlády tak svaz bude opět potřebovat koaliční partnery, vyjednávání ale zřejmě bude nesnadné.

Zoran Zaev
doporučujeme

Přehled výsledků, který komise zveřejnila po sečtení hlasů z téměř všech volebních středisek, potvrzuje předpoklad předvolebních průzkumů, že půjde o velmi vyrovnaný volební boj. Zvítězila koalice Můžeme vedená SDSM se ziskem 36,12 procenta hlasů, což znamená 46 poslaneckých mandátů.

Druhá s minimálním odstupem skončila koalice, v jejímž čele stojí konzervativně-nacionalistická strana VMRO-DPMNE Christijana Mickoského. Toto uskupení díky podpoře 34,85 procenta účastníků voleb obsadí v parlamentu 44 křesel.

Z 15 stran a koalic, které do voleb přihlásily své kandidáty, bude mít své zástupce kromě uvedených dvou už jen pět dalších. Na třetím a čtvrtém místě jsou strany reprezentující albánskou menšinu, která tvoří zhruba čtvrtinu ze dvou milionů obyvatel země. Demokratická unie pro integraci (DUI) bude mít 15 poslanců a Aliance pro Albánce (AA) 12. Dva další mandáty získala strana Levice a jeden Demokratická strana Albánců (DPA).

"Občané přišli hlasovat pro bezpečnou budoucnost, pro jednotu a solidaritu... pro řád a spravedlnost," uvítal vítězství podle agentury MIA Zoran Zaev. "Občané hlasovali pro lepší dnešek a pro lepší budoucnost. Cesta vpřed je potvrzená. Řekli jsme jasné 'ne' nebezpečí," dodal expremiér s narážkou na hlavního politického soupeře sociálních demokratů VMRO-DPMNE.

Vůdce této strany Mickoski se zatím na veřejnosti neobjevil, nicméně generální tajemník Igor Janušev vyjádřil s výsledky spokojenost, přičemž dodal, že je ještě třeba počkat na konečné oficiální výsledky. Poznamenal také, že VMRO-DPMNE se nevzdává snahy zajistit si v novém parlamentu většinu pro vytvoření vlády.

Zaev skutečně obnovení dřívější většinové koalice ještě zcela jisté nemá. Vůdce strany DUI, partnera z předchozí společné vlády, Ali Ahmeti totiž před volbami naznačil, že bude usilovat o to, aby se poprvé stal v zemi předsedou vlády Albánec.

Předčasné volby loni v říjnu vyvolal proevropský premiér Zaev poté, co se členské státy Evropské unie neshodly na zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií. Následně se předáci hlavních politických stran domluvili na uspořádání voleb 12. dubna, tento termín byl ale zrušen kvůli pandemii covidu-19.

Šlo o první volby poté, co tato bývalá jugoslávská republika přijala změnu názvu na Severní Makedonie s cílem ukončit letitý spor s Řeckem, které kvůli němu blokovalo euroatlantickou integraci souseda. Příslušná dohoda obou zemí umožnila Severní Makedonii letošní vstoupení do Severoatlantické aliance a otevřela jí cestu k zahájení přístupových rozhovorů s Evropskou unií.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Norsko se kvůli pandemii vrací k restrikcím, omezuje prodej alkoholu i…

07.08.2020 16:36 Norská vláda doporučila občanům, aby se vyvarovali veškerého cestování do zahraničí, včetně zemí s…

Do Británie připlulo rekordně migrantů, vláda slibuje opatření

07.08.2020 15:54 Britští pohraničníci a členové pobřežní stráže ve čtvrtek objevili 235 migrantů, kteří připluli na…

Volby v Bělorusku: Lukašenko míří k šestému mandátu, nespokojenost s jeho…

07.08.2020 13:33 Aktualizováno Bělorusko v neděli čekají prezidentské volby, ve kterých se autoritářský šéf státu Alexandr…

Lukašenkův režim pronásleduje dýdžeje, na akci pustili písničku "Chci…

07.08.2020 12:13 Jeden z dvojice "zmizelých" diskžokejů, kteří při povolené akci v Minsku ve čtvrtek večer nečekaně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama