Vyšetřovatelé FSB odmítli zveřejnit, z čeho Safronova obviňují

Vyšetřovatel ruské tajné služby FSB Alexandr Čaban odmítl vysvětlit vězněnému novináři Ivanu Safronovovi a jeho obhájcům, z čeho konkrétně je vlastně obviněn. Bez uvedení jakýchkoliv podrobností tvrdí, že známých faktů je již "dost pro pochopení" celého případu, postěžoval si listu Kommersant novinářův obhájce Ivan Pavlov. Safronovovi hrozí 20 let vězení za údajnou spolupráci s českou rozvědkou.

Ústředí FSB
doporučujeme

Safronov o sdělení podstaty obvinění žádal při prvním výslechu 13. července, vyšetřovatel mu nyní odpověděl. Žádost odmítl. Usoudil, že pod záminkou vysvětlení podstaty obvinění se obviněný a jeho obhájci snaží dostat k utajeným údajům z předběžného vyšetřování.

Až po ukončení celého vyšetřování hodlají vyšetřovatelé sdělit obhajobě podrobnosti, jak konkrétně měl být novinář zverbován českou rozvědkou, jaké dostal úkoly, jaké údaje shromažďoval, jak je předával a kolik dostal zaplaceno. To může trvat ještě rok či půldruhého roku. "Fakticky nám všechno odmítli," řekl Pavlov a postěžoval si, že při takovém utajení je téměř nemožné vést obhajobu.

Novinář byl podle podplukovníka Čabana získán k "neveřejné spolupráci" zástupcem české rozvědky, Úřadu pro zahraniční styky a informace, kterou podle ruského vyšetřovatele kontrolují zvláštní služby USA. Následně novinář přistoupil k plnění zadaného úkolu. Další podrobnosti se obhajoba dozví po ukončení vyšetřování. Jaké údaje Safronov předal české rozvědce, Čaban neupřesnil. V obvinění podle něj už bylo uvedeno dost, aby to stačilo k pochopení případu.

Pavlov v úterý řekl agentuře TASS, že vyšetřovatel FSB nabídl Safronovovi dohodu o nižším trestu za podmínky, že prozradí své zdroje informací. Tato nabídka podle obhájce vyvrací tvrzení vyšetřování, že obvinění nesouvisí s novinářskou činností Safronova, který nabídku odmítl.

Ruští žurnalisté, a to i z médií blízkých Kremlu, protestují proti zadržení Safronova. Objevily se i úvahy, že nynější stíhání může být pomstou za dřívější Safronovovy články, kritické vůči ruské armádě. Veškeré podrobnosti o případu jsou tajné. Pod petici na novinářovu obranu se už podepsaly desítky tisíc lidí.

Safronov byl mezitím kvůli podezření na koronavirus přemístěn do izolace v moskevské vazební věznici. Mluvčí Kremlu vyjádřil očekávání, že Safronov bude testován a v případě, že se diagnóza potvrdí, mu bude zajištěna náležitá lékařská péče.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj míří z Moskvy do trestanecké kolonie

26.02.2021 12:33 Odsouzený předák ruské opozice Alexej Navalnyj si odslouží svůj více než dvouletý trest v…

Další problémy Boeingu. Letoun musel nouzově přistát v Moskvě

26.02.2021 11:56 Na moskevském letišti Šeremeťjevo dnes kvůli problémům s motorem nouzově přistál letoun typu Boeing…

Laboratoř v Oxfordu byla terčem hackerského útoku

26.02.2021 08:54 Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem…

Navalného odvezli z vazební věznice v Moskvě, nikdo neví kam

25.02.2021 21:43 Aktualizováno Uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného eskortují z Moskvy do jiné věznice, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama