WHO docházejí peníze, poprvé bojuje s dvěma velkými epidemiemi najednou

Světová zdravotnická organizace (WHO) se potýká s nedostatkem peněz, protože poprvé čelí globálnímu stavu zdravotní nouze kvůli dvěma epidemiím najednou. Organizace to dnes oznámila v Ženevě. Kromě epidemie plicního onemocnění COVID-19, které způsobuje nový typ koronaviru, čelí WHO už od loňska šíření eboly v Kongu.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

WHO sdělila, že naléhavě potřebuje peníze na boj s oběma epidemiemi, ale nepřichází jí dostatek finančních prostředků. V případě koronaviru Sars-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19, potřebuje WHO 675 milionů dolarů (zhruba 15,6 miliardy Kč).

Těmito penězi hodlá WHO podpořit především země se slabými systémy zdravotnictví, aby byly na případnou epidemii vyzbrojeny. Do dubna má být k těmto účelům vynaloženo 61,5 milionu dolarů, ale do dneška přišlo na účty WHO pouze 1,2 milionu dolarů, tedy zhruba dvě procenta potřebné sumy.

Jde o peníze, které pocházejí z Irska, Slovenska a z vlastních zdrojů WHO. Poskytnutí další pomoci přislíbily nadace Billa a Melindy Gatesových, Česká republika, Kanada, Japonsko, Norsko a Británie, uvedla WHO.

Šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus podle agentury DPA opakovaně zdůrazňuje, že je mnohem levnější teď investovat do prevence a připravenosti, než později žít s následky epidemie.

Pokud jde o boj proti viru ebola, je podle WHO od ledna do června tohoto roku potřeba vynaložit 83 milionů dolarů, z nichž ale 40 milionů chybí.

Počet nově nakažených podle WHO klesl z více než stovky za týden loni v dubnu na nynějších méně než 20. Nad chorobou lze v Kongu zvítězit pouze neustálým uplatňováním opatření včasného rozpoznání, léčení a sledování všech osob, s nimiž infikovaní přišli do styku, zdůrazňuje WHO.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sovětskými gulagy prošlo podle historiků až 18 milionů lidí

05.04.2020 06:36 Jednou z nejtragičtějších kapitol režimu sovětského diktátora Josifa Stalina, který měl na svědomí…

Koronavirus na Islandu mutuje. Země vymyslela strategii, která může…

04.04.2020 23:47 Aktualizováno Kvůli pandemii nového koronavirus téměř všechny země zavedly nějaká opatření. Výjimkou není ani…

Pandemie covid-19: Uljanovsk se může stát ruským Bergamem, píše The Moscow…

04.04.2020 21:36 Aktualizováno "Ale prosím vás! Virus? Jaký virus?" Pětatřicetiletá podnikatelka Olga odmítavě mává rukou. "Je to…

V uzavřené zóně u Černobylu hoří 20 hektarů lesa

04.04.2020 20:51 V uzavřené zóně u někdejší jaderné elektrárny Černobyl na severu Ukrajiny hoří asi 20 hektarů lesa.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy