WHO doporučila obě dávky vakcíny Moderna v rozmezí 28 dní

Vakcína proti covidu-19 americké společnosti Moderna by měla být podávána ve dvou dávkách v odstupu 28 dní. Doporučil to dnes panel odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO), informovala agentura Reuters. Za výjimečných okolností je podle expertů možné druhou dávku aplikovat až po 42 dnech.

Biotechnologická společnost Moderna
doporučujeme

Podle předsedy panelu odborníků WHO Alejandra Craviota by měli druhou injekci s dávkou vakcíny firmy Moderna očkovaní dostat po 28 dnech. "Interval je možné prodloužit na 42 dní, ale důkazy, které máme, nesahají za tuto dobu," dodal.

Expertka WHO na vakcinaci Kate O'Brienová uvedla, že stále nejsou k dispozici údaje, na základě kterých by bylo možné se vyjádřit k očkování těhotných. "Není důvod domnívat se, že by mohl u těhotných nastat problém, jen říkáme, že zatím nemáme k dispozici žádná data," zdůraznila. Těhotné ženy by proto podle O'Brienové měly zatím vakcínu dostávat jen, pokud pracují ve zdravotnictví nebo patří do některé z rizikových skupin.

WHO vydala doporučení k užívání vakcíny firmy Moderny tři týdny poté, co se podobně vyjádřila k očkování látkou konsorcia Pfizer/BioNTech. U ní doporučili odborníci druhou dávku podat za 21 až 28 dní. Za výjimečných okolností ale připustili její podání i o "několik týdnů" později.

Zatím jediná vakcína, kterou WHO schválila pro nouzové použití, je právě vakcína Pfizer/BioNTech. Podle agentury AFP by rozhodnutí o vakcíně firmy Moderna mělo přijít na konci února. Například Evropská komise schválila podmínečnou registraci vakcíny společnosti Moderna v zemích Evropské unie již 6. ledna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velká Británie hodlá dodržet plán uvolňování i přes brazilskou mutaci

01.03.2021 20:58 Británie dodrží svůj plán na rozvolňování opatření, přestože se v zemi objevilo šest případů…

Finsko vyhlásilo stav nouze, rychle stoupá počet nakažených

01.03.2021 13:24 Finská vláda dnes v reakci na rychlý růst počtu nakažených koronavirem vyhlásila stav nouze.…

V Anglii hledají pacientova nakaženého brazilskou mutací

01.03.2021 11:00 Anglie intenzivně pátrá po pacientovi nakaženém brazilskou mutací koronaviru P.1. Anglický úřad…

Británie hlásí první případy mutace koronaviru pocházející z Brazílie

28.02.2021 21:17 V Británii odhalili prvních šest případů varianty koronaviru, který se poprvé objevil v brazilském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama