WHO eviduje více než 1000 případů opičích neštovic

Světová zdravotnická organizace (WHO) eviduje více než 1000 případů opičích neštovic v zemích, v nichž se infekce dříve nevyskytovala, nanejvýš jen výjimečně. Podle šéfa WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse reálně hrozí, že se v těchto takzvaně neendemických zemích etabluje, ale v tuto chvíli tomu ještě lze zabránit.

Podle WHO není jasné, zda při nakažení opičími neštovicemi člověk získává celoživotní imunitu, což nebyl případ pravých neštovic, které se do roku 1980 podařilo vymýtit díky soustředěnému programu očkování. Expertka WHO na opičí neštovice Rosamund Lewisová řekla, že z Afriky jsou známy případy, kdy se lidé po uzdravení znovu nakazili.

Většina případů nákazy se vyskytla u mužů, kteří měli pohlavní styk s jinými muži. Jednotlivé případy se však objevily také u žen. Důležité podle WHO je, aby se lidé s příznaky izolovali a vystříhali se kontaktu se členy rodiny. Vir se většinou přenáší tělesným kontaktem.

WHO nyní zkoumá, kolik očkovací látky proti neštovicím je na světě k dispozici. Země podle WHO vždy měly zásoby, aby se obrnily proti možné nové epidemii. Protože jde o stejný virový rod, je vakcína podle organizace účinná i proti opičím neštovicím. WHO se domnívá, že je k dispozici dostatek vakcíny na utlumení nynějších ohnisek, ale bude třeba většího množství vakcíny, pokud prudce vzroste počet případů, upozornila další expertka WHO Sylvie Briandová. WHO o tom jedná s výrobci.

Tedros připomněl, že první případ opičích neštovic u člověka byl prokázán už v roce 1970 v Africe a vir na kontinentě už dlouho cirkuluje. Od začátku tohoto roku se tam nakazilo více než 14000 lidí a 66 z nich zemřelo. "Je politováníhodný obraz světa, v němž žijeme, že mezinárodní společenství věnuje pozornost opičím neštovicím až teď, protože se vyskytly ve vysokopříjmových zemích," poznamenal Tedros.

Opičí neštovice jsou však považovány za méně závažné onemocnění než pravé neštovice. Od propuknutí nynějšího šíření mimo Afriku, tedy od minulého měsíce, hlásilo případy 29 zemí, v nichž infekci nikdo nepodlehl.

Související

Více souvisejících

opičí neštovice WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 6 hodinami

včera

včera

Vyhořelá katedrála Notre-Dame se otevře návštěvníkům ještě letos, tvrdí Paříž

Pařížská katedrála Notre-Dame, která byla v roce 2019 postižena ničivým požárem, má být opět otevřena pro návštěvníky 8. prosince. Uvedl to Philippe Jost, výkonný ředitel vládní agentury, která dohlíží na rekonstrukci katedrály. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy