WHO má výhrady k lockdownům. Navrhuje jiné řešení k překonání pandemie covid

Epidemická situace v Evropě je velmi znepokojivá, není však stejná jako na jaře a budou-li všichni striktně dodržovat protikoronavirová opatření, bude možné za několik týdnů sledovat zlepšení. Myslí si to šéf evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge. Na dotaz ČTK uvedl, že opatření mají být cílená a časově omezená a mají zohledňovat i na vedlejší důsledky, mimo jiné sociální i psychické.

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

Na dotaz ČTK uvedl, že opatření mají být cílená a časově omezená a mají zohledňovat i na vedlejší důsledky, mimo jiné sociální i psychické. Národní lockdowny, tedy plošná omezení volného pohybu a ekonomického života, přitom Kluge označil až za krajní možnost.

"Pandemické časy nemusí nutně znamenat temné časy," zahájil dnes online tiskový brífink Kluge. "Jsme v bezprecedentních časech," dodal s tím, že podle průzkumu jeho pobočky je už víc než polovina lidí z restrikcí unavená. Podle Klugeho je také třeba hledat nové způsoby, jak být štastný.

Vlády mají podle Klugeho rovněž lidem při přijímání restrikcí proti šíření koronaviru ukázat empatii a vést s nimi sociální dialog. Dodal, že je třeba brát ohledy i na psychické důsledky opatření, včetně možného domácího násilí i vlivu na psychiku dětí. Připomněl také, že pandemie, která trvá už od března, znamená velkou zátěž pro zdravotníky.

Šéf evropské pobočky WHO zdůraznil, že se kvůli covidu-19 nesmí zapomínat na jiné vážné nemoci, jako je rakovina či kardivaskulární onemocnění.

Jako klíčová opakovaně zmínil systematické nošení roušek, časté mytí rukou a zejména dodržování sociálních rozestupů. Pochválil omezování počtů lidí na veřejnosti, které v posledních týdnech zavedla řada evropských zemí. Vyzval všechny, aby tato opatření striktně dodržovali.

Kluge varoval, že situace je vážná, opakovaně ale řekl, že není stejná jako v březnu. "Ačkoliv máme dva až třikrát více případů nákaz denně než v dubnu, stále máme pětkrát méně úmrtí," řekl. Připomněl, že v Evropě nyní přibývá na sto tisíc případů nákazy denně a za poslední týden tu přibylo nejvíce nakažených od počátku pandemie (téméř 700.000). Dodal ale, že se dělá i více testů.

Šéf evropské pobočky WHO dnes konstatoval, že počet potvrzených případů koronavirové infekce v Evropě překročil sedm milionů, přičemž poslední milion přibyl za posledních deset dní.

"Virus se nezměnil. Nestal se ani více, ani méně nebezpečným," zdůraznil Kluge. Nicméně dodal, že místo jarních lockdownů jsou nyní na místě stupňovaná a cílená opatření.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko má další rekordní přírůstek nových případů nákazy

26.10.2020 17:06 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 17.347 případů nákazy novým koronavirem a 219 úmrtí za…

Británie zavádí rychlotest na covid, výsledek je za 12 minut

26.10.2020 16:21 Řetězec lékáren Boots v následujícím týdnu uvede v Británii na trh koronavirový rychlotest, který…

Rozruch v Kyjevě: Aktivistka Femen se svlékla donaha před polskou ambasádou

26.10.2020 15:53 Aktivistka feministické skupiny Femen se dnes vysvlékla donaha před polským velvyslanectvím v…

Miliony ojetin končí v rozvojových zemích. Následky pociťuje celá planeta,…

26.10.2020 15:44 Miliony vysoce znečišťujících ojetých vozů se z bohatých států dostávají do rozvojových zemí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama