WHO nepřekvapil prosincový výskyt koronaviru ve Francii

Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) nepřekvapila pondělní informace francouzských lékařů, že koronavir se ve Francii objevil už v prosinci. Organizace dnes vyzvala státy, aby pátraly po dalších raných výskytech viru, který způsobuje nemoc covid-19.

Světová zdravotnická organizace (WHO)
doporučujeme

O infekčním onemocnění, které bylo později pojmenováno covid-19, informovaly zdravotnickou organizaci čínské úřady poprvé loni 31. prosince. Dlouho se předpokládalo, že do Evropy se vir poprvé dostal až v lednu.

"Toto vrhá na všechno zcela nové světlo," řekl dnes mluvčí WHO Christian Lindmeier na brífinku v Ženevě s odkazem na informace z Francie. Ty vycházejí ze zjištění pařížské nemocnice, která podrobila zpětné analýze staré vzorky pacientů se zápalem plic. Nová zjištění podle Lindmeiera pomohou lépe pochopit potenciál šíření nákazy. Další možné rané případy by se mohly objevit po opětovném testování vzorků, poznamenal mluvčí WHO.

Pařížští lékaři podle BFM TV nyní ze vzorků zpětně identifikovali jeden pozitivní případ covidu-19 v zemi už ze dne 27. prosince. To je téměř o měsíc dříve, než francouzská vláda oficiálně oznámila první případy nákazy v zemi.

Lindmeier dnes vybídl i další země, aby prověřily záznamy o případech zápalu plic nespecifikovaného původu z konce loňského roku. To by podle zástupce WHO světu umožnilo udělat si "nový a jasnější obrázek" o epidemii.

Lindmeier dnes také zdůraznil, že je velmi důležité vyšetřit původ viru. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo přitom o víkendu prohlásil, že USA mají důkazy původu viru v laboratoři v čínském Wu-chanu. "To asi bude vyžadovat další mise nebo misi, abychom se na to blíže podívali," řekl Lindmeier.

Hlavní město centrální čínské provincie Chu-pej je pokládáno za původní ohnisko epidemie, která mezitím přerostla v celosvětovou pandemii s více než čtvrt milionem obětí. Vědci, kteří spolupracují s WHO, se však domnívají, že vir je zvířecího původu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při protestech proti Lukašenkově inauguraci bylo zatčeno 259 lidí

24.09.2020 09:44 Při protestech proti inauguraci běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka bylo zadrženo 259 lidí.…

Mezi uprchlíky a ekonomickými migranty nemůžeme rozlišovat, tvrdí právník

24.09.2020 00:01 NÁZOR - Migranti uvěznění v přelidněném běženeckém táboře Moria, který tento měsíc vyhořel, čekali…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Policie v Minsku použila vodní děla a zatýká demonstranty

23.09.2020 20:34 Aktualizováno Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama