WHO: Posouzení jakýkoliv nežádoucích účinků vakcín je na státech

Jakékoliv nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19 by měly přezkoumat úřady jednotlivých států. Podle agentury Reuters to dnes uvedla mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Harrisová. Reagovala přitom na dotaz týkající se doporučení britského lékového regulátora, aby lidé s anamnézou vážných alergických reakcí nepodstupovali očkování vakcínou od firem Pfizer a BioNTech. Spojené království zahájilo v úterý hromadné očkování touto vakcínou. Krátce poté britské úřady oznámily, že vyšetřují dva případy nepříznivé reakce.

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

"Lidé by neměli být příliš úzkostliví," řekla mluvčí Harrisová na briefingu OSN v Ženevě. Doplnila, že WHO nyní přezkoumává data z třetích fází klinických studií mnoha vakcín proti covidu-19. Dosud žádnou z těchto očkovacích látek ale neschválila k nouzovému použití. "Hlavní věcí, na kterou se díváme, je bezpečnost," poznamenala.

V úterý se začalo vakcínou od firem Pfizer a BioNTech očkovat v Británii, která ji k nouzovému užívání schválila jako první na světě. Tamní úřady ve středu uvedly, že vyšetřují dva případy nepříznivé odezvy na vakcínu. Současně doporučily lidem, kteří v minulosti zažívali výrazné alergické reakce, aby očkování nepodstupovali.

Pfizer uvedl, že při klinickém testování žádné alergické reakce nezaznamenal. Kromě Británie schválily vakcínu Pfizer/BioNTech už i Kanada, Bahrajn či Saúdská Arábie. První dávky očkovací látky ve středu přistály také v Izraeli. Ve čtvrtek výbor externích poradců amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) doporučil, aby úřad schválil tuto vakcínu k nouzovému použití v USA.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prestižní týdeník: Navalného hnutí nelze umlčet silou, Rusko potřebuje…

26.01.2021 00:01 NÁZOR - Alexej Navalnyj je přesný opak Vladimira Putina, deklaruje editorial serveru The Observer.…

Británie chce kvůli mutacím zpřísnit pravidla karantény

25.01.2021 21:57 Kvůli riziku, že nové mutace koronaviru mohou odolávat vakcínám, by Británie mohla zpřísnit…

Demonstrace za Navalného mají novou podobu, tamní vláda se jich obává,…

25.01.2021 19:48 Sobotní protesty na podporu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, které se uskutečnily po…

Loni bylo přesídleno nejméně uprchlíků za skoro 20 let

25.01.2021 18:12 Méně než 1,6 procenta z 1,44 milionu lidí s uprchlickým statusem, kteří byli v loňském roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama