WHO připustila používání domácích roušek v boji s koronavirem

Zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan se dnes vyslovil pro širší používání podomácku vyráběných roušek. Informovala o tom agentura Reuters. Podle koordinátora krizové pomoci není zahalování nosu a úst, které má chránit před kašlem nebo kýcháním, špatný nápad. Povinné nošení roušek mimo domov v boji s nynější koronavirovou pandemií mezi prvními zeměmi zavedla Česká republika.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

Podle experta WHO se organizace nadále domnívá, že používání respirátorů by mělo být vyhrazeno především zdravotníkům. Zároveň však připustil užitečnost širšího používání podomácku vyráběných roušek a dalších pokrývek úst pro omezení šíření koronaviru.

Ještě počátkem týdne Ryan byl k rouškám skeptičtější a nedoporučoval je, pokud člověk není sám nakažen. Oponenti na to ale reagovali, že mnozí lidé nemohou sami vědět, zda infikováni jsou.

"Musíme uchovat medicínské chirurgické respirátory pro naše pracovníky v první linii, ale myšlenka používání respiračních pokrývek nebo pokrývek úst na ochranu před kašlem nebo kýcháním... sama o sobě není špatný nápad," řekl Ryan. To však podle něj nepopírá potřebu mytí rukou a sociálního odstupu.

Ryan před novináři připustil možnost, že vir SARS-CoV-2, který ve světě podle statistik nakazil víc než milion lidí, se přenáší i vzduchem. Experti se ale nadále domnívají, že hlavní způsob přenosu se děje tak, že lidé, kteří kašlou a kýchají, kontaminují povrchy předmětů nebo další lidi. Podle Ryana možná jsou situace, kdy nošení roušek na veřejnosti může omezit míru přenosu viru z infikované osoby na druhé.

Experti i vlády se o účinnosti nošení roušek přou a dospívají k protichůdným závěrům. Například turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes oznámil, že na veřejných místech budou mít turečtí občané nově povinnost roušky nosit.

Naopak britský vládní expert Jonathan Van-Tam dnes řekl, že Británie nedoporučuje, aby roušky nosili zdraví lidé. Neexistuje důkaz, že obecné nošení roušek lidmi, kteří jsou zdraví, má vliv na šíření nemoci ve společnosti, poznamenal Van-Tam.

Jistý si smysluplností nošení roušek není ani šéf italské civilní ochrany Angelo Borrelli. Podle něj nyní není nezbytné, aby ti, kteří dodržují odstup a pravidla stanovená vládou, roušky nosili.

Český odborník na testování roušek z Energetického ústavu Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně František Lízal se domnívá, že nosit roušky na veřejnosti má smysl. Kritizoval přitom předchozí postoj WHO, která všeobecné nošení roušek spíše nedoporučovala. Problém je podle něj to, že člověk nakažený koronavirem nákazu roznáší ještě dřív, než začne mít příznaky.

S původním názorem WHO polemizovala tento týden také imunoložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu AV ČT Blanka Říhová. Podle ní WHO má problém s tím, jak zajistit roušky pro všechny, a tak raději jejich nošení zpochybňuje. Podle Říhové v populaci může být odhadem 20 procent lidí, kteří mají virus, nemají příznaky, nebyli testovaní, myslí si, že jsou zdraví, ale přitom nejsou. "Když si vezmou roušku, tak možnost přenosu podstatně snižují," řekla Říhová Českému rozhlasu.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bělorusku se blíží volby. Lukašenko zakročil proti opozici, zatčeny…

01.06.2020 14:28 V Bělorusku byly pozatýkány desítky protivládních aktivistů. Je mezi nimi i jeden z hlavních…

V Rusku v neděli přibylo přes 9000 nakažených

01.06.2020 12:51 Aktualizováno V Rusku v neděli druhý den po sobě přibylo více než 9000 nakažených koronavirem a výrazněji proti…

V Anglii se navzdory kritice znovu otevřela část základních škol

01.06.2020 11:12 V Anglii se dnes po deseti týdnech opět mohla otevřít část základních škol. Řada z nich - především…

Evropa dnes uvolní další opatření proti koronaviru

01.06.2020 08:24 Obyvatelé řady evropských zemí se dnes dočkají další vlny uvolňování koronavirových opatření.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy