WHO žádá o přístup a možnost evakuace pacientů z Gazy

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes vyzvala k zajištění přístupu k pacientům v Pásmu Gazy a žádá, aby mohli být z této palestinské enklávy evakuováni za účelem lékařské péče, píše agentura Reuters. Mluvčí WHO Fadela Chaibová na briefingu v Ženevě dnes řekla, že od začátku bojů bylo zapotřebí vyvézt z enklávy zhruba 600 pacientů, z nichž někteří trpí chronickými onemocněními. Podle ní to ale nebylo možné kvůli uzavření přechodů.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Boje mezi Izraelem a Hamásem si od 10. do 21. května vyžádaly životy více než 250 lidí, z nichž většinu tvoří Palestinci. Izraelské nálety v Gaze také způsobily rozsáhlé škody a mnoho lidí zranily.

"Je velmi důležité, abychom pomáhali Palestincům získat péči, kterou potřebují, zejména jim pomoci s léčbou mimo Pásmo Gazy," řekla Chaibová. Podle Reuters též uvedla, že WHO je zastoupena na místě, ale nebyla schopna potvrdit, zda má organizace v současné době přístup do enklávy zvenčí. Na omezený přístup k humanitární pomoci a dodávkám léků si stěžovaly také další humanitární agentury.

Izraelské bombardování Gazy tento měsíc poškodilo desítky zdravotnických zařízení. WHO v této souvislosti varovala, že tamním klinikám hrozí kolaps.

"Schopnost zdravotnického systému reagovat je zcela zničena," řekla tento týden novinářům Helen Ottensová-Pattersonová z Lékařů bez hranic (MSF). Tým MSF se podle ní začátkem týdne musel "prodírat sutinami a střepinami", aby se dostal k jedné z budov ministerstva zdravotnictví.

Humanitární pracovníci zároveň varovali, že poslední boje mohou přispět k novému šíření covidu-19, jelikož mnoho lidí, kteří museli v důsledku bombardování opustit své domovy, skončilo ve stísněných podmínkách.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Česko odsuzuje Lukašenkovy metody a podpoří evropské sankce, řekl Kulhánek

09.06.2021 18:01 Aktualizováno Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama