Z obřího ledovce v jižním Atlantiku se odlomil další kus

Z obřího ledovce v jižním Atlantiku, jehož pouť v poslední době vědci bedlivě sledují kvůli možnému ohrožení fauny na neobydleném ostrově Jižní Georgie, se odlomil další kus. Masa ledu se kvůli podmořským proudům navíc otočila o 180 stupňů, což ale neznamená, že nakonec pevninu mine, uvedla Evropská kosmická agentura (ESA), která ledovec sleduje pomocí svých satelitů.

Obří kra nazvaná A68a se od antarktického ledovce Larsen-C odtrhla už v roce 2017 a od té doby se pohybuje na volném moři. Během té doby se z původního ledovce odlomily dvě menší části - A68b a A68c. Nyní ledovec přišel i o svou špičku a ta dostala jméno A68d. Původně měl ledovec rozlohu 5800 čtverečních kilometrů, podle posledních měření se zmenšil zhruba na 4200 kilometrů čtverečních, což je plocha o něco málo menší než Pardubický kraj.

Ledovec se nyní nachází asi 50 kilometrů od pobřeží Jižní Georgie, což je malý ostrov ležící asi 1400 kilometrů východně od pobřeží Argentiny a patřící k britskému zámořskému území Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy. Pokud nezmění kurz, uvízne podle odhadů v mělčinách u ostrova, což by mohlo v podstatě zlikvidovat tamní podmořský život. Pokud uvázne na úbočí ostrova, může trvat až deset let, než roztaje nebo se odlomí. Asi dvěma milionům tučňáků, kteří na ostrově žijí, by pak zatarasil přístup k moři, kde shánějí potravu pro svá mláďata. Rozpouštějící se sladká voda by zase způsobila, že moře bude nehostinné pro fytoplankton a další organismy.

To, že ledovec zachytil jiný proud, podle oceánologa Gerainta Tarlinga z britského úřadu pro výzkum Antarktidy (BAS) zatím znamená jen to, že nejspíš neskončí v pobřežních vodách u jihozápadní části ostrova, ale spíše u té východní. "Stát se může všechno, v tom ohledu se nic nezměnilo," citovala Tarlinga agentura Reuters.

Související

Ledovec, Antarktida

WMO: Lidstvo prohrálo. Ledovce roztají, už je nelze zachránit

Lidstvo prohrálo boj proti tání ledovců, protože koncentrace CO2 v ovzduší jsou příliš vysoké na to, aby je ještě šlo zachránit, tvrdí šéf Světové meteorologické organizáce (WMO) Petteri Taalas. Posledních osm let bylo podle něj nejteplejších, jaké kdy byly zaznamenány, a koncentrace skleníkových plynů dosahují maximálních hodnot.

Více souvisejících

Ledovec

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jaderné zbraně se přesunou na orbitu? Rusko vetovalo rezoluci o zastavení zbrojení ve vesmíru

Rusko ve středu vetovalo návrh rezoluce OSN předložené Spojenými státy a Japonskem, která vyzývá všechny státy světa, aby zabránily závodům v jaderném zbrojení ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy