Za Navalného kolaps mohla pankreatitida, tvrdí ruský úřad

Vyšetřovatelé sibiřské pobočky ruského ministerstva vnitra jsou přesvědčeni, že za srpnový kolaps opozičního předáka Alexeje Navalného může porucha metabolismu a pankreatitida. V rámci prošetřování srpnového nouzového přistání letadla s Navalným na palubě zároveň odmítli, že by příčinou jeho potíží byla otrava. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Alexej Navalnyj na prvním snímku z berlínské kliniky Charité.
doporučujeme

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) už dříve naopak potvrdila, že Navalnyj byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok.

Sibiřská pobočka ministerstva vnitra v rámci vyšetřování nouzového přistání letadla v Omsku nyní uvedla, že lékaři, kteří ošetřovali opozičního předáka dva dny před jeho převozem do Berlína, potvrdili diagnózu "poruchy metabolismu sacharidů a chronické pankreatitidy" (zánětu slinivky břišní - pozn. ČTK). Zpráva také uvádí, že "diagnóza otravy... potvrzena nebyla." Úřad dodal, že se nenašly stopy jedu na Navalného oblečení, ani na věcech v jeho hotelovém pokoji či v kavárně na letišti, odkud odlétal.

Šéf ruské rozvědky SVR Sergej Naryškin mezitím podle AFP prohlásil, že tajné služby zemí NATO zhruba před rokem zvažovaly možnost "obětovat" jednoho z vůdců ruské opozice, aby oživily protestní hnutí v Rusku. Poznamenal, že úřady nemají informace o spojení této věci přímo s Navalným.

Ten dnes na svém twitterovém účtu na prohlášení ruských úřadů reagoval několikrát. "V Kremlu dnes dochází k nějakému zhoršení. Je zábavné, že v jeden den vypustí Naryškina oznamujícího, že mě otrávily země NATO. A zároveň ministerstvo vnitra s historkou, že to otrava nebyla," napsal Navalnyj v jednom ze svých tweetů.

Alexej Navalnyj zkolaboval na palubě vnitrostátního letu na Sibiři a 20. srpna byl letecky přepraven do Berlína. Analýza vzorků krve podle OPCW potvrdila, že ruský opoziční předák byl otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Sám Navalnyj připsal odpovědnost za travičský útok Putinovi.

Evropská unie v polovině října uvalila v souvislosti s Navalného otravou sankce na šest osob, mezi nimiž jsou lidé z úřadu prezidenta Vladimira Putina či ředitel tajné služby FSB Alexandr Bortnikov. Sankce uvalila i na ruský státní chemický výzkumný ústav. Kreml už dříve veškerá obvinění odmítl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Protesty v Bělorusku pokračují, policie zadržela stovky lidí

29.11.2020 18:52 Tisíce Bělorusů dnes znovu vyšly do ulic, aby požadovaly odchod prezidenta Alexandra Lukašenka,…

Protesty v Bělorusku pokračují. Policie brutálně zasahuje, zadrženy stovky…

29.11.2020 18:51 Aktualizováno Tisíce Bělorusů dnes znovu vyšly do ulic, aby požadovaly odchod prezidenta Alexandra Lukašenka,…

V Jerevanu demonstrovali příbuzní pohřešovaných vojáků, Ázerbájdžán prý…

29.11.2020 17:23 Asi tisícovka lidí dnes demonstrovala v arménské metropoli Jerevanu ve snaze přimět úřady, aby…

Švýcaři hlasovali ve dvou referendech, zákaz podporování výrobců zbraní…

29.11.2020 16:30 Švýcaři dnes v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama