Za pokus o krádež Magny charty půjde muž na čtyři roky do vězení

Na čtyři roky poslal v pátek britský soud do vězení muže, který se v roce 2018 pokusil ukrást z katedrály v Salisbury jeden ze čtyř existujících originálních exemplářů Velké listiny práv a svobod (Magna charta libertatum) z roku 1215. Informovala o tom agentura AFP. Magna charta je klíčovým dokumentem britských dějin i dějin světové demokracie.

Katedrála v Salisbury
doporučujeme

Sedmačtyřicetiletého Marka Roydena soud už letos v lednu uznal vinným z poškození cizí věci a pokusu o krádež, připomíná BBC.

Muž vstoupil v říjnu 2018 do jihoanglické katedrály, spustil požární poplach a pak k údivu všech přítomných návštěvníků třikrát udeřil kladivem do skleněné vitríny, ve které byl dokument vystaven. Sklo se mu však nepodařilo rozbít, a tak se rozhodl utéct. Zastavit se jej pokusili návštěvníci katedrály i zaměstnanci, kterým se ho nakonec podařilo přemoci. Royden u soudu tvrdil, že chtěl dokument ukrást, protože pochyboval o jeho pravosti.

Dokumentu se při incidentu nic nestalo. Royden podle obžaloby způsobil kladivem škodu v hodnotě 14.000 liber (téměř 417.000 korun).

Listina ze Salisbury je jedním ze čtyř dochovaných exemplářů. Dvě se nacházejí v Národní knihovně v Londýně, další v katedrále v Lincolnu na východě Anglie.

Listinu v roce 1215 podepsal pod nátlakem stavů anglický král Jan I. Bezzemek. Omezil tak moc panovníka ve prospěch šlechty a církve. Magna charta libertatum je dodnes považována za jeden z nejstarších ústavních dokumentů a za základ britského právního systému. Garantuje například právo na spravedlivý proces.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

COVAX do května rozdělí 142 zemím 237 milionů dávek vakcín

02.03.2021 15:57 Mezinárodní očkovací program COVAX rozdělí do konce května ve 142 zemích světa celkem 237 milionů…

Jaká je celková cena pandemie? Historička medicíny poukazuje na přehlížený…

02.03.2021 00:01 NÁZOR - Žijeme v době nevýslovného utrpení, tvrdí s odkazem na více než dva miliony obětí…

Velká Británie hodlá dodržet plán uvolňování i přes brazilskou mutaci

01.03.2021 20:58 Británie dodrží svůj plán na rozvolňování opatření, přestože se v zemi objevilo šest případů…

Finsko vyhlásilo stav nouze, rychle stoupá počet nakažených

01.03.2021 13:24 Finská vláda dnes v reakci na rychlý růst počtu nakažených koronavirem vyhlásila stav nouze.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama