Za pokus o krádež Magny charty půjde muž na čtyři roky do vězení

Na čtyři roky poslal v pátek britský soud do vězení muže, který se v roce 2018 pokusil ukrást z katedrály v Salisbury jeden ze čtyř existujících originálních exemplářů Velké listiny práv a svobod (Magna charta libertatum) z roku 1215. Informovala o tom agentura AFP. Magna charta je klíčovým dokumentem britských dějin i dějin světové demokracie.

Katedrála v Salisbury
doporučujeme

Sedmačtyřicetiletého Marka Roydena soud už letos v lednu uznal vinným z poškození cizí věci a pokusu o krádež, připomíná BBC.

Muž vstoupil v říjnu 2018 do jihoanglické katedrály, spustil požární poplach a pak k údivu všech přítomných návštěvníků třikrát udeřil kladivem do skleněné vitríny, ve které byl dokument vystaven. Sklo se mu však nepodařilo rozbít, a tak se rozhodl utéct. Zastavit se jej pokusili návštěvníci katedrály i zaměstnanci, kterým se ho nakonec podařilo přemoci. Royden u soudu tvrdil, že chtěl dokument ukrást, protože pochyboval o jeho pravosti.

Dokumentu se při incidentu nic nestalo. Royden podle obžaloby způsobil kladivem škodu v hodnotě 14.000 liber (téměř 417.000 korun).

Listina ze Salisbury je jedním ze čtyř dochovaných exemplářů. Dvě se nacházejí v Národní knihovně v Londýně, další v katedrále v Lincolnu na východě Anglie.

Listinu v roce 1215 podepsal pod nátlakem stavů anglický král Jan I. Bezzemek. Omezil tak moc panovníka ve prospěch šlechty a církve. Magna charta libertatum je dodnes považována za jeden z nejstarších ústavních dokumentů a za základ britského právního systému. Garantuje například právo na spravedlivý proces.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku nečekaně propustili z vězení odsouzeného jehovistu

04.08.2020 17:57 V Rusku nečekaně propustili z vězení člena náboženské společnosti Svědkové Jehovovi Gennadije…

V Rusku ubylo nových případů koronaviru, na Ukrajině je situace opačná

04.08.2020 16:41 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 5159 nových případů nákazy koronavirem a 144 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O…

Lukašenko vyčetl Rusku ztrátu miliard, slíbil dvojnásobné platy

04.08.2020 13:50 Bělorusko vinou sporů s Ruskem o dodávky ropy přišlo o 1,5 miliardy běloruských rublů (asi 13,5…

Jak se pilo v karanténě? Výzkum dospěl k zajímavým zjištěním

04.08.2020 12:00 NÁZOR - Pozornost vědců, kteří zkoumají pijácké zvyky populace, se v poslední době zaměřila na to,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama