Začíná zasedání hlavního orgánu WHO, napětí mezi Čínou a USA je patrné

Ve stínu pandemie covidu-19 dnes začíná výroční zasedání hlavního orgánu Světové zdravotnické organizace (WHO), takzvaného Světového zdravotnického shromáždění. Kvůli šíření koronaviru SARS-CoV-2, které bude hlavním tématem, se 73. schůze bude konat jen dva dny. Zástupci členských zemí WHO se navíc ani osobně nepotkají v Ženevě.

Budou jednat jen na dálku prostřednictvím videokonference. Podle světových agentur se shromáždění zřejmě ponese ve znamení sporů mezi USA a Čínou.

Napětí už před začátkem shromáždění vyvolal problém kolem Tchaj-wanu, který se chtěl účastnit jako pozorovatel. Asijský ostrov není členem WHO, neboť jej Čína považuje za součást svého území, a jeho přijetí do organizace blokuje. Účast Tchaj-wanu na letošním shromáždění podporovaly USA a jeho spojenci.

Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu dnes uvedl, že pozvánku na Světové zdravotnické shromáždění "navzdory bezprecedentní mezinárodní podpoře" nedostal. Sekretariát WHO podle něj "podlehl tlaku čínské vlády a nadále ignoruje právo na zdraví 23 milionů obyvatel Tchaj-wanu".

WHO i Čína tvrdí, že poskytly Tchaj-wanu v pandemii pomoc i potřebné informace. To ale tamní vláda odmítá.

Podle Wua ostrovní země souhlasí s tím, že se řešení jeho účasti na budoucích shromážděních odloží na později, aby se nyní zasedání mohlo soustředit na boj s pandemií.

Také samotné šíření koronaviru, který nemoc covid-19 způsobuje, ale vyvolává mezi Čínou a Západem napětí. Světové zdravotnické shromáždění by totiž mělo hlasovat také o rezoluci, která žádá nezávislé vyšetření původu pandemie. Podle dosavadních poznatků se začal virus SARS-CoV-2 šířit z čínského města Wu-chan.

Podle agentury Reuters má rezoluce, kterou připravila Evropská unie, podporu 116 zemí včetně Austrálie, Indie, Japonska, Jižní Koreje, Ruska, Británie či Kanady. To je téměř dostatečný počet pro její schválení, k němuž je třeba podpora dvou třetin ze 194 členů. Na pořad jednání by se měla rezoluce dostat v úterý.

Čína výzvy k nezávislému vyšetření původu viru mezinárodním týmem vědců odmítá. Dnes mluvčí ministerstva zahraničí Čao Li-ťien uvedl, že úvaha o okamžitém spuštění vyšetřování je "předčasná". Naprostá většina zemí světa totiž ještě podle něj nepovažuje pandemii za skončenou.

Další spor, který by mohl dvoudenní zasedání poznamenat, se týká léků na covid-19 a budoucí vakcíny. Chudší země totiž protestují proti chování těch bohatších, které na trzích skupují léky, u nichž panuje naděje, že by mohly proti covidu-19 zabírat. Některé státy kritizují i chování USA, které pod vedením prezidenta Donalda Trumpa uzavírají dohody s farmaceutickými firmami, aby získaly prioritní přístup k případné vakcíně.

EU přitom navrhla rezoluci, na základě které by vznikla dobrovolná platforma pro sdílení patentů. Ta by podle představ Bruselu vytvořil tlak na farmaceutické společnosti, aby se vzdaly svých monopolů. Nynější návrh rezoluce je oslabenou podobou původního textu, proti kterému se podle listu The Guardian stavěly země se silným farmaceutickým průmyslem - USA, Británie či Švýcarsko.

U příležitosti zahájení zasedání Světového zdravotnického shromáždění dnes promluví řada světových lídrů včetně německé kancléřky Angely Merkelové či čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Související

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) Tedros Adhanom Ghebreyesus (WHO) Čína Tchaj-Wan USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 7 hodinami

včera

včera

Vyhořelá katedrála Notre-Dame se otevře návštěvníkům ještě letos, tvrdí Paříž

Pařížská katedrála Notre-Dame, která byla v roce 2019 postižena ničivým požárem, má být opět otevřena pro návštěvníky 8. prosince. Uvedl to Philippe Jost, výkonný ředitel vládní agentury, která dohlíží na rekonstrukci katedrály. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy