Žádný důkaz o mimozemšťanech. Astrofyzik cupuje závěry jiného profesora

NÁZOR - V roce 2017 byl zaznamenán mimořádně neobvyklý objekt, který se pohyboval Sluneční soustavou, připomíná astrofyzik Simon Goodwin v komentáři pro server The Conversation. Profesor z Sheffieldské univerzity dodává, že malý, protáhlý objekt stovky metrů dlouhý a desítky metrů široký dostal havajské jméno ʻOumuamua, přičemž se pohyboval tak rychle, že dokázal uniknout sluneční gravitaci a odletěl do mezihvězdného prostoru.

Oumuamua
doporučujeme

Goodwin vzpomíná, že jej zpráva o objevu objektu ʻOumuamua zastihla na jednání, přičemž jeho kolega okamžitě položil řečnickou otázku, jak dlouho bude trvat, než někdo začne tvrdit, že jde o vesmírnou loď.

"Zdá se, že kdykoliv astronomové objeví cokoliv nezvyklého, někdo tvrdí, že to musí být mimozemšťané," píše autor komentáře. Poukazuje, že téměř všichni vědci soudí, že ʻOumuamua zřejmě nepochází ze Sluneční soustavy a jde o asteroid, případně kometě podobný útvar, který opustil jinou hvězdu, cestuje mezihvězdným prostorem a lidstvo jej zachytilo při průletu.

Ne všichni ale souhlasí, konstatuje astrofyzik s odkazem na profesora astronomie Aviho Loeba z Harvardské univerzity, který v nedávno vydané knize naznačuje, že ve skutečnosti jde o mimozemskou loď. Goodwin si pokládá otázky, jak je moc tvrzení udržitelné a proč s ním většina vědců nesouhlasí.

Vědci odhadují, že Mléčná dráha obsahuje na 100 milionů miliard komet a asteroidů, které opustily své planetární systémy a že přibližně každý rok jeden z těchto objektů proletí naší Sluneční soustavou, nastiňuje odborník. Dává proto podle něj smysl, že ʻOumuamua je jedním z nich; ostatně loni jsme zaznamenali další, označovaný jako Borisov, což naznačuje, že tyto průlety odpovídají našim odhadům.

Na objektu ʻOumuamua je zajímavé, že neletí po očekávané dráze, ale jeho trajektorie vykazuje dodatečnou gravitační sílu, přiznává profesor. Doplňuje, že to ale není tak nezvyklé, jelikož tlak sluneční radiace či plynu a dalších částic, které se uvolňují spolu s tím, jak se objekt zahřívá cestou ke Slunci, vytváří dodatečnou sílu známou u všech komet.  

Experti na komety a Sluneční soustavu prověřili různá vysvětlení, ale s ohledem na malou velikost, tmavý povrch objektu a rychlost jeho průletu nedokázaly snímky dát jasnou odpověď, uvádí astrofyzik. Konstatuje, že Loeb na základě toho vyvozuje, že ʻOumuamua je loď poháněná solární plachtou, která využívá radiační tlak hvězdy zesílený obrovskými zrcadly.

Loeb tvrdí, že gravitaci neodpovídající akcelerace objektu je znakem úmyslného řízení, což odvozuje od toho, že ʻOumuamua postrádá plynný oblak či ocas, které zpravidla provázejí podobné zrychlení i komet, objasňuje autor komentáře.  

Racionální testy

Ověřit pravdivost této hypotézy nelze, deklaruje profesor. Vysvětluje, proč jsou podobná tvrzení, navíc z úst zkušeného vědce odmítány vědeckou komunitou. "Pokud rozhodneme, že cokoliv lehce divného, čemu v astronomii zcela nerozumíme, mohou být mimozemšťané, pak máme o mimozemšťanech hodně potenciálních důkazů - je toho děsivě hodně, čemu nerozumíme," píše Goodwin. Dodává, že věda se brání přeskakování k zázračným závěrům pokaždé, kdy objeví něco divného, mnoha racionálními testy.

Jedním z nich je Occamova břitva, která nám říká, že nejprostší řešení vede k nejmenšímu množství nových otázek, poukazuje profesor. Konstatuje, že pokud problém postavíme tak, zda je ʻOumuamua přírodním objektem, o kterých předpokládáme, že jsou v Mléčné dráze velmi běžné, nebo mimozemskou lodí, druhá varianta přináší celý soubor dalších otázek, což znamená, že Occamova břitva velí zamítat ji do doby, než jsou vyloučeny všechny jednodušší možnosti.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Dalším testem je obecné pravidlo, že mimořádné věci si žádají mimořádné důkazy, kterým rozhodně není ne zcela pochopený princip zrychlení, jelikož pro něj existuje mnoho dalších vysvětlení, upozorňuje Goodwin. Doplňuje, že dalším testem je často pomalý, ale zpravidla spolehlivý systém recenzního řízení, kdy vědci publikují své závěry v odborných časopisech, kde jsou hodnoceny a případně kritizovány experty v oboru.

Výzkum mimozemšťanů

"To neznamená, že bychom neměli hledat mimozemšťany," pokračuje astrofyzik. Ujišťuje, že do tohoto pátrání je investováno mnoho peněz a financí a pro skutečné vědce, kteří se tím zabývají, existuje samostatný obor, astrobiologie, tedy věda hledající život mimo Zemi na základě biologické aktivity.   

Na Marsu například 18. února přistálo vozítko Perserverance, které bude pátrat po molekulách, které mohou nést takové stopy, uvádí Goodwin. Podotýká, že dalšími zajímavými cíly jsou měsíce Jupitera a Saturnu, navíc do pěti let budeme mít technologii umožňující pátrání po mimozemském životě na exoplanetách, jejichž atmosféry budou podrobně analyzovat vesmírný teleskop Jamese Webba a Evropský extrémně velký dalekohled v Chile, které budou pátrat po známkách života - kyslík v zemské atmosféře například vydrží je kvůli tomu, že jej život konstantě doplňuje.

Mezitím iniciativa SETI již desetiletí sleduje oblohu radioteleskopy a pátrá po vzkazech inteligentních mimozemšťanů, připomíná akademik. Nepochybuje, že známky mimozemského života by byly úžasným objevem, ale až je objevíme, musíme si být naprosto jistí, tak jistí, jak to jen lze, a proto je třeba konfrontovat závěry s dalšími experty, kteří je podrobí vlastnímu zkoumání a kritice, na základě vědeckých metod, čímž se pomalu a těžce dostaneme k cíli.

"To nám poskytne mnohem spolehlivější důkaz než tvrzení někoho s knihou, kterou se má prodat," deklaruje Goodwin. Nevylučuje, že v nadcházejícím desetiletí kdosi oznámí nález důkazu mimozemského života, ale ujišťuje, že Loebova kniha jím rozhodně není.  

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč koronavirus mutuje a jak je to nebezpečné? Profesor prozradil víc

04.03.2021 00:01 NÁZOR - Britské zdravotnické úřady pátrají po neznámé osobě, která byla pozitivně testována na…

Terorismus ve Švédsku: Po útoku nožem osm zraněných

03.03.2021 20:47 Při dnešním útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně.…

Češky se v Norsku prokazovaly falešným testem, jdou do vězení

02.03.2021 22:04 Dvě Češky potrestal norský soud třiceti dny vězení za to, že při dvou příležitostech předložily…

Michel v Kyjevě slíbil, že EU zachová sankce vůči Rusku

02.03.2021 21:55 Evropská unie zachová sankce, které zavedla vůči Rusku kvůli jeho podpoře proruských separatistů na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama