Zadržený běloruský novinář se objevil na videu. USA a OSN incident odsoudily

Běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič, který byl v neděli zadržen po nuceném přistání civilního letadla v Minsku, se dnes večer objevil na videu, v němž se doznává k "organizování masových nepokojů" v Minsku. "Pokračuji ve spolupráci s vyšetřováním a přiznávám se k organizaci masových nepokojů (po prezidentských volbách) v Minsku," říká na videu šestadvacetiletý blogger.

Eurozpravy.cz

Bezpečnostní složky ho zadržely poté, co běloruské úřady s pomocí stíhačky přinutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku. Ve vlasti opozičníkovi podle ruských médií hrozí 15 let vězení.

"Mohu prohlásit, že nemám žádné zdravotní problémy, včetně (obtíží) se srdcem ani jinými orgány," sděluje Pratasevič na videu, které se objevilo také například na běloruském provládním kanálu Žoltyje slivy. Pratasevič měl na sobě tmavou mikinu, seděl za stolem a svíral ruce. V třicetivteřinovém záznamu dále řekl, že je ve vazební věznici v Minsku a se k němu chovají maximálně korektně.

Nedlouho před zveřejněním videa prohlásila na sociální síti Telegram mluvčí běloruského ministerstva vnitra, že Raman Pratasevič se ve vazbě v metropoli východoevropské země, a popřela tak informace o jeho zdravotních problémech. O možné hospitalizaci zadrženého novináře dnes večer informoval například šéfredaktor běloruského opozičního portálu Nexta s odvoláním na Pratasevičovu matku. "Podle své matky je Raman Pratasevič v nemocnici v kritickém stavu - onemocnění srdce," uvedl twitteru Tadeusz Giczan.

Podle ruského listu Kommersant matka opozičního novináře o synově hospitalizaci informovala televizi Belsat s tím, že jí to sdělili zdravotníci. Dodala, že to může být pravda, jelikož její syn problémy se srdcem má, podotkl list.

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská ještě před vyjádřením ministerstva vnitra podle agentury Reuters uvedla, že není jasné, kde se Pratasevič nachází. Novinářům ve svém litevském exilu sdělila, že "existuje vysoká pravděpodobnost", že ho běloruské bezpečnostní složky "právě v tuto chvíli mučí".

USA a OSN odsoudily incident v Bělorusku, podporují nezávislé vyšetření

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odsoudila "šokující čin" běloruských úřadů, které s pomocí stíhačky přinutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zatknout opozičního novináře Ramana Prataseviče. Své znepokojení nad incidentem vyjádřil rovněž generální tajemník OSN António Guterres, který stejně jako Bílý dům vyzval k nezávislému mezinárodnímu vyšetřování celé záležitosti.

O incidentu byl podle mluvčí Bílého domu Biden informován a jeho bezpečnostní poradce Jake Sullivan o věci hovořil s tajemníkem ruské bezpečnostní rady Nikolajem Patruševem.

"Jedná se o nestoudnou urážku mezinárodního míru a bezpečnosti (běloruským) režimem. Žádáme okamžité mezinárodní, transparentní a důvěryhodné prošetření tohoto incidentu," řekla mluvčí Jen Psakiová s tím, že USA kvůli incidentu jednají s NATO, EU a Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) o dalších možných krocích.

Mluvčí generálního tajemníka OSN uvedl, že Guterres "podporuje výzvy k transparentnímu, nezávislému a úplnému vyšetření záležitosti". Apeloval rovněž na všechny zúčastněné strany, aby s takovým vyšetřováním spolupracovaly a na běloruskou vládu, aby Prataseviče propustila.

"Generální tajemník je vážně znepokojen zhoršováním lidskoprávní situace v Bělorusku. Naléhá na běloruské úřady, aby plně respektovaly své mezinárodní závazky co se týče práv, mezi něž patří zaručení svobody vyjadřování a shromažďování," řekl Guterresův mluvčí Stéphane Dujarric.

Témata: EZ

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Peskov: Summit prezidentů Ruska a USA zaslouží znaménko plus

17.06.2021 12:50 Aktualizováno Summit prezidentů Ruska a Spojených států byl úspěšný, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

Související:

Právě se děje