Zakažme reklamu na některé typy aut, hlásá nová kampaň. Nejde jen o ekologii

V Británii vznikla nová kampaň, která žádá zakázání reklamy na velká auta znečisťující prostředí. Míří zejména na vozy SUV, které jsou velmi populární. Možné problémy mohou velká auta prý způsobit i ve městech, kde se kvůli nim sníží počet parkovacích míst.

Ilustrační foto

Kampaň s názvem Badavertising (Špatná inzerce – pozn. redakce) požaduje zakázaní reklam na auta, která znečišťují přírodní prostředí. Cílí zejména na velká sportovně užitková auta (SUV). Přední akademik řekl, píše server BBC, že prodej velkých automobilů znečisťujících prostředí poruší britské cíle v oblasti klimatu.

„Vypracováváme ambiciózní plán dekarbonizace dopravy, abychom do roku 2050 dosáhli nulového znečištění, které doprava bude způsobovat,“ sdělila mluvčí britské vlády pro BBC. „Také jsme poskytli široké informace, které pomohou lidem při výběru vhodného „zeleného“ vozidla,“ dodala.

Jenže autoři kampaně tvrdí, že celkový přechod na elektronické vozy, problém zcela nevyřeší. Podle nich auta stále budou znečisťovat ovzduší kvůli částicím uvolňovaným při brzdění a odpadu vyprodukovaném při výrobě baterií.

„Dnešní vozidla všech typů jsou nejčistší v historii. Průměrné emise CO2 z dvojúčelových automobilů jsou o více než 43 % nižší než před dvaceti lety,“ řekl Mike Hawes z britské Společnosti výrobců a obchodníku.

SUV jsou prý moc velká

Čtyři z deseti prodaných aut jsou ve Velké Británii sportovně užitková vozidla, zatímco plně elektrická vozidla se prodají pouze dvě ze sta prodaných.

Think tank The New Weather Institute navíc zjistil, že více než 150 000 nových aut na silnicích je příliš velkých na standardy britských parkovacích míst. Autoři kampaně tudíž chtějí zakázat reklamu nejen na vozy, jejichž emise přesahují 160g CO2 na kilometr, ale i na ty, co přesahují 4,8 metrů délky.

Asociace místní samosprávy ve Velké Británii se bojí, že zvětšování vozidel povede k problémům s parkováním. „Děláním větších parkovacích míst se jejich počet zmenší. Řidiči budou muset platit za parkování více a čekat na volné místo déle,“ řekla její mluvčí.

Steve Gooding z nadace RAC si ale myslí, že zákaz reklamy příliš nepomůže. „Lidi co utratí 70 000 liber za nové auto, nejspíš nebudou příliš dbát na reklamu. Jde jim spíše o prestiž značky. Myslím si, že zákaz reklamy nebude hrát velký rozdíl,“ uvedl.

V Británii jsou dokonce lidé, kteří míří dál než pouze k zákazu reklamy na auta. „Měly bychom přemýšlet o tom, že na britském trhu neumožníme prodej velkých znečisťujících aut vůbec,“ sdělil profesor z University of Leeds Jillian Anable.

Každopádně kampaň Badavertising argumentuje zejména příkladem cigaret. „Ukončili jsme reklamu na tabák, když jsme pochopili hrozbu kouření pro veřejné zdraví,“ řekl jeden z autorů kampaně Andrew Simms. „Nyní víme, že na zdraví lidí a na klima působí škody znečištění z automobilů. Je čas zastavit na ně reklamy.“

Britský premiér Boris Johnson potvrdil, že je otcem šesti dětí

22.09.2021 07:50 Britský premiér Boris Johnson americkým médiím potvrdil, že je otcem šesti dětí. Upozornila na to…

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

21.09.2021 20:33 Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100.000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění…

Británie obvinila dalšího Rusa v případě pokusu o otravu Skripala

21.09.2021 13:14 Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého ruského…

Putin o rok prodloužil zákaz dovozu potravin ze Západu

21.09.2021 07:36 Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 21:49 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

Související:

Právě se děje

reklama