Západ vede vůči Bělorusku hybridní válku, řekl ministr v Moskvě

Západní státy zahájily proti Bělorusku hybridní válku poté, co se jim nezdařilo provést v zemi "barevnou revoluci". Běloruský ministr obrany Viktar Chrenin to dnes prohlásil v Moskvě na poradě se svými protějšky z některých bývalých sovětských republik. Svržení běloruské vlády podle něj zvenčí podporuje také Česko, informovala agentura TASS.

Demonstrace na podporu Bělorusů
doporučujeme

"Nyní určité síly na Západě, které utrpěly nezdar ve snaze zorganizovat 'barevnou revoluci', již fakticky přecházejí k formám a metodám vedení hybridní války proti běloruskému státu a používají při tom bezprecedentní opatření diplomatického a politicko-ekonomického nátlaku," citoval Chrenina tiskový orgán ministerstva obrany. "Odehrává se tvrdý boj za získání informační nadvlády," dodal.

Již téměř měsíc trvající protesty proti autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka, který zvítězil v srpnových volbách označovaných běloruskou opozicí i vládami řady zemí za zmanipulované, označil Chrenin za pokus o převrat.

"Různé destruktivní síly podnícené vedením takových zemí, jako je Polsko, Litva, Česko a Ukrajina, podnikly pokus o neústavní změnu vlády," zopakoval Chrenin obvinění, která na adresu zmíněné čtveřice států vznesl ve čtvrtek i sám Lukašenko.

Evropská unie před týdnem oznámila, že se členské země shodly na podobě sankčního seznamu, kterým potrestají osoby odpovědné za volební podvody a následné represe v Bělorusku. Výsledek prezidentských voleb blok neuznal, neboť byly podle něj nesvobodné.

Slova o hybridní válce použil v souvislosti se situací v Bělorusku i před srpnovými volbami také Lukašenko. Tehdy varoval, že země je v obležení nepřáteli ze všech stran, včetně Ruska. Moskva však v současnosti pomáhá udržovat běloruský režim u moci.

Termín "barevné revoluce" označuje protestní hnutí, která v několika postsovětských státech vedla k pádu autoritářských nebo promoskevských vlád.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson nebude váhat se zavedením přísnějších opatření

30.09.2020 19:57 Britský premiér Boris Johnson dnes varoval, že bez váhání dál zpřísní opatření proti šíření…

Memorial chystá odvolání proti odsouzení "kronikáře Gulagu"

30.09.2020 16:17 Právníci ruské nevládní organizace Memorial, známé odhalováním zločinů stalinismu a obhajobou…

Boje v Náhorním Karabachu sílí. Ázerbájdžán odpaluje rakety vzduch-země,…

30.09.2020 15:38 Aktualizováno Boje u Náhorního Karabachu a okolí mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami pokračují čtvrtým dnem…

Petříček: Prodloužení trestu pro ruského historika je skandální

30.09.2020 12:59 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) označil za skandální prodloužení trestu pro ruského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama