Západ vede vůči Bělorusku hybridní válku, řekl ministr v Moskvě

Západní státy zahájily proti Bělorusku hybridní válku poté, co se jim nezdařilo provést v zemi "barevnou revoluci". Běloruský ministr obrany Viktar Chrenin to dnes prohlásil v Moskvě na poradě se svými protějšky z některých bývalých sovětských republik. Svržení běloruské vlády podle něj zvenčí podporuje také Česko, informovala agentura TASS.

Demonstrace na podporu Bělorusů

"Nyní určité síly na Západě, které utrpěly nezdar ve snaze zorganizovat 'barevnou revoluci', již fakticky přecházejí k formám a metodám vedení hybridní války proti běloruskému státu a používají při tom bezprecedentní opatření diplomatického a politicko-ekonomického nátlaku," citoval Chrenina tiskový orgán ministerstva obrany. "Odehrává se tvrdý boj za získání informační nadvlády," dodal.

Již téměř měsíc trvající protesty proti autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka, který zvítězil v srpnových volbách označovaných běloruskou opozicí i vládami řady zemí za zmanipulované, označil Chrenin za pokus o převrat.

"Různé destruktivní síly podnícené vedením takových zemí, jako je Polsko, Litva, Česko a Ukrajina, podnikly pokus o neústavní změnu vlády," zopakoval Chrenin obvinění, která na adresu zmíněné čtveřice států vznesl ve čtvrtek i sám Lukašenko.

Evropská unie před týdnem oznámila, že se členské země shodly na podobě sankčního seznamu, kterým potrestají osoby odpovědné za volební podvody a následné represe v Bělorusku. Výsledek prezidentských voleb blok neuznal, neboť byly podle něj nesvobodné.

Slova o hybridní válce použil v souvislosti se situací v Bělorusku i před srpnovými volbami také Lukašenko. Tehdy varoval, že země je v obležení nepřáteli ze všech stran, včetně Ruska. Moskva však v současnosti pomáhá udržovat běloruský režim u moci.

Termín "barevné revoluce" označuje protestní hnutí, která v několika postsovětských státech vedla k pádu autoritářských nebo promoskevských vlád.

Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání opozičníka Navalného

28.09.2021 16:41 Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného a…

Ruský rekord denních přírůstků úmrtí s covidem v pondělí stoupl na 852

28.09.2021 11:17 Rusko v krátké době znovu zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek počtu zemřelých pacientů s covidem…

Rusko a Maďarsko podepsaly energetickou dohodu, Ukrajina ji odsoudila

27.09.2021 17:44 Aktualizováno Maďarsko a Rusko dnes podepsaly novou dlouhodobou dohodu o dodávkách zemního plynu. Uvedla to…

Putinovi se nelíbí představa Ukrajiny v NATO

27.09.2021 16:13 Ruský prezident Vladimir Putin by rozšíření Severoatlantické aliance na území Ukrajiny považoval za…

Naděje dožití klesla v Evropě kvůli covidu nejvíc od druhé světové

27.09.2021 14:21 Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války.…

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

27.09.2021 13:19 Aktualizováno Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Související:

Právě se děje

reklama