Zelenskyj a Putin jednali o další výměně zajatců

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky telefonicky jednal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o další výměně zajatců. Informovala o tom dnes Zelenského kancelář s tím, že prezidenti obou zemí spolu mluvili také o přípravě příští schůzky v "normandském formátu", tedy s francouzským prezidentem a německou kancléřkou.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Naposledy se tato čtyř- a dvoustranná jednání uskutečnila 9. prosince v Paříži. Formátu schůzek se říká "normandský", protože první čtyřstranné jednání se uskutečnilo v roce 2014 na oslavách vylodění v Normandii, krátce po anexi Krymu a vypuknutí bojů v Donbasu.

Konflikt si dosud vyžádal přes 13.000 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá.

Předchozí telefonát obou prezidentů se uskutečnil 31. prosince, dva dny po výměně zajatců, při níž bylo propuštěno celkem 200 zadržovaných osob.

Povstalci pustili na svobodu 76 lidí, Kyjev 124 zajatců. V září Ukrajina uskutečnila výměnu s Ruskem, při níž bylo na každé straně propuštěno 35 osob. Moskva a Kyjev mezitím dospěly i k dalšímu kompromisu, dohodě o tranzitu ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Le Monde: Navalnyj se mohl otrávit novičokem sám, řekl Putin

22.09.2020 23:12 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem…

Putin v projevu v OSN vyzvdihl ruskou vakcínu proti covidu-19

22.09.2020 20:00 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve virtuálním vystoupení před Valným shromážděním OSN vyzdvihl…

Po kyberútoku na nemocnici v Düsseldorfu vedou stopy do Ruska

22.09.2020 17:13 Za nedávným kybernetickým útokem na nemocnici v německém městě Düsseldorf mohli být hackeři z Ruska…

Boris Johnson oznámil tvrdší opatření proti koronaviru, zpřísňuje se i …

22.09.2020 16:24 Britský premiér Boris Johnson dnes oznámil přísnější opatření proti šíření koronaviru v Anglii.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama