Zelenskyj by rád vedl přímá jednání s Putinem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prohlásil, že je připraven vést přímá jednání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o ukončení konfliktu s proruskými separatisty v ruskojazyčném Donbasu na východě Ukrajiny a o navrácení okupovaných území.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Na tiskové konferenci v Kyjevě také uvedl, že by se rád osobně setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, aby spolu urovnali všechny spory, kvůli kterým Budapešť blokuje ukrajinskou cestu do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Žádné termíny jednání však neuvedl.

Kyjev za "okupovaná území" označuje Krym, anektovaný Ruskem v březnu 2014, a také povstalci ovládnutou část Donbasu. Rusko prohlašuje, že Krym je navždy ruský a že o tom ani nebude jednat, a nadále popírá, že by vojensky podporovalo separatisty. Konflikt si od dubna 2014 vyžádal přes 13.000 mrtvých. Mírové dohody uzavřené v Minsku v roce 2015 sice výrazně snížily intenzitu bojů, ale v politickém urovnání konfliktu se dosud nepodařilo pokročit. Zelenskyj před rokem nastoupil do nejvyššího úřadu se sliby, že ukončení války bude jeho prioritou, dosud se mu však nějakého posunu či dokonce přelomu nepodařilo dosáhnout.

"Nehledě na to, že společnost různě hodnotí přímá jednání prezidentů Zelenského a Putina, jsem přesvědčen, že to musíme udělat. Nezavrhnout mírové dohody z Minsku, ale postupovat paralelně, jinudy. Jsou některé věci, které lze pochopit jen při setkání mezi čtyřma očima, a jsou některé odpovědi, které lze slyšet jen mezi čtyřma očima, aby se daly vyvodit stoprocentně jisté závěry," řekl Zelenskyj. Podle agentury Interfax-Ukrajina také prohlásil, že si dává ještě rok, aby dosáhl úspěchu podle minských dohod.

"Budeme bojovat do konce za minské dohody, protože s tím jsou spjaty (západní) sankce proti Rusku. Dobře víte, že je chce zrušit nejen Rusko, ale i hodně evropských zemí, které chápu, protože ekonomicky kvůli sankcím strádají," řekl. Dodal, že diplomatické snahy o urovnání konfliktu podle minských dohod zbrzdila pandemie způsobená koronavirem, ale že by nerad postupoval podle alternativních plánů, i když i ty existují.

"Pokud jde o prezidenta Ruska. Nic s tím nenaděláme, musíme s nimi jednat, abychom se domluvili. Opakuji, že jsem připraven k jednáním v jakémkoliv formátu, pokud nás to přiblíží k ukončení války. Potřebujeme výsledek, všechno (ostatní) je mi jedno," zdůraznil.

Zelenskyj se s Putinem setkal loni v prosinci na summitu v Paříži, kde se vedla jak čtyřstranná jednání s účastí francouzského hostitele Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové, tak s Putinem jednal bilaterálně. Další summit měl následovat v dubnu, ale "kvůli koronaviru se každá země potýká s vlastními problémy", poznamenal Zelenskyj podle agentury AFP. Dodal, že o dalším čtyřstranném summitu jednal s Francií a Německem a že všichni souhlasí, že další summit by měl následovat, jakmile pandemie ustoupí.

Rusko minulý měsíc ústy ministra zahraničí Sergeje Lavrova vytklo Kyjevu, že po pařížském summitu nenásledoval žádný pokrok, s výjimkou částečné výměny vězňů a zajatců.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson uvalil tvrdší restrikce na Manchester

20.10.2020 21:40 Britský premiér Boris Johnson dnes ohlásil zavedení přísnějších restrikcí v boji s koronavirovou…

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla tamní diplomacie

20.10.2020 15:35 Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž.…

Ukrajina hlásí 113 obětí koronaviru za den, dosud nejvíce. Nový rekord…

20.10.2020 14:43 Aktualizováno Za poslední den zemřelo na Ukrajině 113 lidí s onemocněním covid-19, což je nejvíce od začátku…

Rusko odmítá obvinění z hackerských útoků vojenské rozvědky

20.10.2020 12:03 Moskva skrze velvyslanectví ve Washingtonu odmítla obvinění z přípravy hackerských útoků na různé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama