Zelenskyj hodlá překopat Ukrajinu, ohlásil plán privatizace i pozemkovou reformu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes nařídil nové vládě premiéra Oleksije Hončaruka, aby připravila zákon o pozemkové reformě, který zruší moratorium na prodej zemědělské půdy. Kabinetu rovněž uložil, aby zahájil rozsáhlou privatizaci státních podniků, informovala agentura Unian.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Cílem pozemkové reformy je odstranit letité omezení prodeje zemědělské půdy a vytvořit tak příležitosti pro investice do sektoru zemědělství, uvedl Volodymyr Zelenskyj. Zákon má být předložen do začátku října. Do roku 2020 by měl být vytvořen trh se 40 miliony hektary půdy.

Ukrajina je jedním z největších světových vývozců obilí. Současná pravidla ale majitelům zakazují zemědělskou půdu prodávat, mohou ji pouze pronajímat. Podle Světové banky přinese reforma ukrajinskému hospodářství ročně 0,7-1,5 miliardy dolarů (16,5-35,5 miliardy korun).

Zrušení moratoria žádal Mezinárodní měnový fond, který Ukrajině finančně pomohl zotavit se z hospodářské recese a pádu měny po vypuknutí konfliktu na Donbasu v roce 2014.

V dubnu příštího roku chce hlava státu zahájit také rozsáhlou privatizaci, která se dotkne až 500 státních podniků. Ty státní firmy, na které se převod do soukromého vlastnictví vztahovat nebude, mají být zařazeny na nově vytvořený seznam strategických podniků.

Vládu premiéra Hončaruka schválil v pátek parlament vzešlý z červencových voleb, v nichž získala většinu prezidentova strana Sluha národa. Hončaruk je považován za stoupence liberálních ekonomických reforem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie hlásí rekordní denní přírůstek nakažených, je jich 7143

29.09.2020 20:27 V Británii zaznamenali rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Za uplynulých 24…

Kreml vybídl Turecko k uklidnění konfliktu o Náhorní Karabach

29.09.2020 14:58 Kreml dnes vyzval Turecko, aby přispělo k opětovnému nastolení míru v Náhorním Karabachu, uvedla…

Boje v Náhorním Karabachu nepolevují, kromě vojáků umírají i civilisté

29.09.2020 13:40 Aktualizováno Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u horské enklávy Náhorní Karabach opět pokračovaly i…

Putin kritizoval "bezprecedentní vnější tlak" na Bělorusko

29.09.2020 12:29 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že spojenecké Bělorusko je vystaveno …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama