Zelenskyj je vlastizrádce? V Kyjevě se protestuje, nacionalisty pobouřil plán pro Donbas

Asi pět stovek lidí v úterý večer v Kyjevě na náměstí Nezávislosti, tedy známém Majdanu, demonstrovalo proti oznámení prezidenta Volodymyra Zelenského, že Ukrajina přizná zvláštní status povstaleckým zónám na Donbasu na východě země. Demonstrace, které se v úterý účastnili i opoziční poslanci, se má podle listu Ukrajinska pravda konat i dnes.

Přidejte svůj názor 39 komentářů

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Zelenského předchůdce v nejvyšší funkci Petro Porošenko dnes obvinil nový režim, že nechápe, jaké důsledky může mít postup vycházející vstříc požadavkům Ruska. Zelenskyj parlamentní debatu na toto téma podle deníku odmítl.

Zelenského příslib je v souladu s takzvaným Steinmeierovým plánem, nazvaným podle bývalého německého ministra zahraničí a nynějšího prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Opoziční zákonodárci a aktivisté ale krok označují za kapitulaci před Ruskem a zradu ukrajinských národních zájmů.

Poslanci z opozičního uskupení Evropská solidarita exprezidenta Petra Porošenka podle deníku vyzvali demonstranty, aby se dnes shromáždili před sídlem ukrajinského parlamentu a večer znovu přišli na Majdan.

"Režim nemá ani ponětí, co se včera stalo," řekl dnes Porošenko novinářům podle agentury Interfax-Ukrajina o Zelenského příslibu, který je podle něj interpretován jako "právo lidu Donbasu na sebeurčení", tedy na odtržení od Ukrajiny. "To samozřejmě nemůžeme dovolit. O tom se musí hovořit s ministrem zahraničí, s náčelníkem generálního štábu, s generálním prokurátorem a nakonec s prezidentem," zdůraznil. "Na vnější frontě, zvláště při kladení odporu ruské agresi, musí být Ukrajina jednotná," dodal.

Zelenskyj podle zdrojů listu Ukrajinska pravda dnes ujistil předsedy poslaneckých klubů, že žádná kapitulace nehrozí, ale odmítl své stanovisko vysvětlovat před celým parlamentem. Na schůzce byl velice nervózní, jakkoli ujišťoval, že všechno dobře dopadne a v Donbasu se nebudou konat žádné volby, aniž by povstalecká území přešla pod kontrolu Kyjeva.

Nacionalisté, kteří o úterní noci demonstrovali před prezidentskou kanceláří, kritizovali Zelenského příslib jako vlastizradu a vybízeli k "časově neomezenému protestu proti kapitulaci".

Zelenskyj na úterní tiskové konferenci v Kyjevě prohlásil, že nový zákon o zvláštním statusu takzvaných "lidových republik" na Donbasu by měl do konce letošního roku schválit parlament, kde má většinu prezidentská strana Sluha národa. Schvalování by měla předcházet "veřejná diskuse", dodal prezident.

Přiznání zvláštního postavení povstaleckých oblastí by podle ukrajinských i ruských expertů mohlo výrazně přispět k realizaci minských dohod o míru na Donbasu z roku 2015, kde od počátku války před pěti lety zemřelo přes 13.000 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (39)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské jaderné ponorky odpálily rakety. Všechny zasáhly cíl, hlásí…

17.10.2019 16:56 Jaderné ponorky ruské Severní a Tichooceánské flotily během cvičení strategických jaderných sil z…

Ukrajina doplatila na Porošenkovu čistku. Musí odškodnit vyhozené úředníky

17.10.2019 14:44 Evropský soud pro lidská práva dnes odsoudil Ukrajinu za lustrační zákon a následnou čistku mezi…

Mobil způsobuje homosexualitu? Rus si to rozmyslel, žalobu na Apple stáhl

17.10.2019 13:22 Moskvan, který požadoval od společnosti Apple milion rublů za to, že z něj prý udělala homosexuála,…

Vztah Rusů k Ukrajině? Došlo k zásadnímu obratu. Nový průzkum

17.10.2019 08:44 Po zvolení Volodymyra Zelenského do čela Ukrajiny a po zmírnění protiukrajinských výpadů v ruských…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama