Zelenskyj omilostnil 12 Rusů, vymění je za Ukrajince

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj omilostnil 12 Rusů vězněných na Ukrajině, kteří jsou připraveni k výměně za Ukrajince zadržované v Rusku. Agentuře Interfax to dnes řekl ukrajinský advokát Valentyn Rybin. Datum dlouho připravované výměny zatím není jasné, podle čtvrtečního prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina se uskuteční v nejbližší době.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Procedura výměny podle Rybina de facto už začala, ruští vězňové, kteří dostali prezidentskou milost, byli dopraveni na místo, kde se výměna vězňů uskuteční. Jeden z Rusů, který je v seznamu vězňů určených k výměně, ale podle advokáta zatím omilostněn nebyl, což může způsobit komplikace.

Podle Interfaxu jde o Ruslana Gadžijeva, který byl příslušníkem luhanské povstalecké domobrany. V bojích v lednu 2015 ho ukrajinská armáda zajala a v Kyjevě byl odsouzen k 15 letům vězení. "Předpokládám, že Ukrajina ho vydat nehodlá," řekl advokát Rybin.

Podle ruského prezidenta má být výměna vězňů "rozsáhlá" a mohla by se stát začátkem normalizace rusko-ukrajinských vztahů, zatížených anexí Krymu a ruskou podporou donbaského povstání. Ukrajina už v minulých dnech osvobodila vězněného novináře a šéfredaktora agentury RIA Novosti Ukrajina Kyryla Vyšynského, kterému hrozilo až 15 let vězení.

Mezi propuštěnými mají být ukrajinští námořníci, které loni v listopadu zajaly u Kerčského průlivu kvůli nezákonnému překročení hranic ruské síly, a také ukrajinský režisér Oleh Sencov, odsouzený za terorismus na anektovaném Krymu.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

21.09.2019 07:49 Nadějný demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby…

Fatální chyba stála ženu (†26) život: Experti varují, že se to může stát…

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Mladá Ruska Jevgenije měla ještě vše před sebou Jedna malá chyba ji ovšem připravila o život a…

Rusko: Americké plány na překonání ruské obrany jsou hloupost

20.09.2019 19:41 Za hloupost označil dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv tvrzení amerického generála Jeffreyho…

Putin je výtvor temných sil? Šaman, který ho šel vyhnat z Kremlu, dopadl…

20.09.2019 17:09 Ruský šaman Alexandr Gabyšev, kterého ve čtvrtek při pěším pochodu ze sibiřského Jakutska do Moskvy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama