Zelenskyj omilostnil 12 Rusů, vymění je za Ukrajince

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj omilostnil 12 Rusů vězněných na Ukrajině, kteří jsou připraveni k výměně za Ukrajince zadržované v Rusku. Agentuře Interfax to dnes řekl ukrajinský advokát Valentyn Rybin. Datum dlouho připravované výměny zatím není jasné, podle čtvrtečního prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina se uskuteční v nejbližší době.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Procedura výměny podle Rybina de facto už začala, ruští vězňové, kteří dostali prezidentskou milost, byli dopraveni na místo, kde se výměna vězňů uskuteční. Jeden z Rusů, který je v seznamu vězňů určených k výměně, ale podle advokáta zatím omilostněn nebyl, což může způsobit komplikace.

Podle Interfaxu jde o Ruslana Gadžijeva, který byl příslušníkem luhanské povstalecké domobrany. V bojích v lednu 2015 ho ukrajinská armáda zajala a v Kyjevě byl odsouzen k 15 letům vězení. "Předpokládám, že Ukrajina ho vydat nehodlá," řekl advokát Rybin.

Podle ruského prezidenta má být výměna vězňů "rozsáhlá" a mohla by se stát začátkem normalizace rusko-ukrajinských vztahů, zatížených anexí Krymu a ruskou podporou donbaského povstání. Ukrajina už v minulých dnech osvobodila vězněného novináře a šéfredaktora agentury RIA Novosti Ukrajina Kyryla Vyšynského, kterému hrozilo až 15 let vězení.

Mezi propuštěnými mají být ukrajinští námořníci, které loni v listopadu zajaly u Kerčského průlivu kvůli nezákonnému překročení hranic ruské síly, a také ukrajinský režisér Oleh Sencov, odsouzený za terorismus na anektovaném Krymu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml vybídl Turecko k uklidnění konfliktu o Náhorní Karabach

29.09.2020 14:58 Kreml dnes vyzval Turecko, aby přispělo k opětovnému nastolení míru v Náhorním Karabachu, uvedla…

Boje v Náhorním Karabachu nepolevují, kromě vojáků umírají i civilisté

29.09.2020 13:40 Aktualizováno Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u horské enklávy Náhorní Karabach opět pokračovaly i…

Putin kritizoval "bezprecedentní vnější tlak" na Bělorusko

29.09.2020 12:29 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že spojenecké Bělorusko je vystaveno …

Rusko opět hlásí přes 8000 nových případů nákazy, školy v Moskvě budou mít…

29.09.2020 11:09 Rusko dnes oznámilo 8232 nových případů nákazy koronavirem a 160 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama