Zelenskyj otevřel most na území separatistů. Tanky na něj nemohou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes otevřel nový most vedoucí do separatisty ovládané oblasti okolo města Luhansk v oblasti Donbasu na východě země. Učinil tak krátce před svým prvním jednáním s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, s nimž se má společně s představiteli Německa a Francie začátkem prosince setkat v Paříži.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

"Pro tanky je ten most příliš úzký, ale sanitka jím může projet," prohlásil dnes ukrajinský prezident.

Původní most přes řeku Severní Doněc v obci Stanycja Luhanska vyletěl do povětří v březnu 2015, obě znepřátelené strany se vzájemně obviňují z jeho zničení. Obec se letos v červnu stala prvním z míst, kde se od sebe odpoutaly jednotky proruských separatistů a vládní vojska, a v současnosti jedním z pěti míst, kde civilisté z obou stran mohou vstoupit na území nepřátelské strany. Po čtyřměsíční práci na obnově tak mohou učinit po novém mostu či spíše lávce, široké 2,5 metru.

"Všechno to vypadá pěkně, akorát tam visí špatné vlajky. Ale to je v pořádku, jednou je sundáme," poznamenal ukrajinský prezident při pohledu na druhý konec mostu, ústící na povstalecké straně, kde vlály ruské prapory.

Na opačném konci mostu mezitím podle agentury Reuters mluvil Vladislav Dejnego, jeden z povstaleckých vůdců. Obvinil Ukrajinu, že předchozí most zničila a pak sabotovala snahu most opravit. Otevření nového mostu označil za "vítězství zdravého rozumu".

Se schůzkou Zelenského a Putina, která se má konat za účasti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové 9. prosince v Paříži, se spojují naděje na ukončení konfliktu mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a Ruskem podporovanými separatisty. Konflikt si od jara 2014 vyžádal na 13.000 mrtvých.

Zelenskyj dnes uvedl, že by chtěl na pařížské schůzce dohodnout konkrétní termíny a závazky pro nastolení trvalého - nikoli "falešného" - příměří na Donbasu, navrácení povstaleckých území pod ukrajinskou kontrolu a uspořádání místních voleb "už na ukrajinském, a ne dočasně okupovaném území" na Donbasu.

Kyjev a Západ obvinují Rusko z podpory separatistů, Moskva jakékoliv zapojení do konfliktu popírá.

Putin dnes poznamenal, že Zelenského zná zatím jen z telefonátů, ale zdá se mu, že je to milý a upřímný člověk, který "skutečně chce změnit situaci k lepšímu, a to i na Donbasu".

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pokračující protekcionismus poškozuje růst i zaměstnanost, varuje WTO

12.12.2019 18:59 Členské země Světové obchodní organizace (WTO) mezi loňským a letošním říjnem zavedly 102 nových…

Na ruská letiště se vrátí kuřárny, nacionalista Žirinovskij marně láteřil

12.12.2019 14:57 Na ruská letiště se vrátí kuřárny, ale budou se nalézat pouze v tranzitních zónách a tak, aby na…

Ruskou letadlovou loď zachvátil požár. Valí se hustý kouř, počet zraněných…

12.12.2019 14:50 Aktualizováno Požár na jediné ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov, která podstupuje opravy v severoruském…

Ukrajina prodloužila zvláštní status povstaleckých území, proti byla…

12.12.2019 12:52 Ukrajinský parlament o rok prodloužil platnost zákona o zvláštním postavení části východoukrajinské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama