Zelenskyj si stěžoval na špatný stav lodí zabavených Ruskem, agenti FSB kritiku odmítají

Rusko předalo Ukrajině tři dříve zabavená vojenská plavidla v nevyhovujícím stavu a Kyjev bude žádat, aby Moskva vrátila odmontované zařízení a vojenskou výzbroj. Po prohlídce lodí, které Rusko loni v listopadu zablokovalo v Kerčském průlivu a vrátilo Ukrajině počátkem týdne, to prohlásil prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle ruských úřadů byly ale lodi odevzdány v řádném stavu.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

"Viděli jsme, že chybí část zařízení a výzbroje. Rozhodně vyzveme ruskou stranu, aby nám všechno vrátili," řekl Volodymyr Zelenskyj. V armádních docích bude zahájena oprava poškozených částí, která potrvá asi tři měsíce, dodal.

V reakci na spekulace části místních médií novináře ujistil, že Rusku za navrácení plavidel nic neslíbil. "Dohodli jsme se telefonicky na návratu námořníků i lodí. Žádné podmínky nebyly," uvedl prezident.

Ruská tajná služba FSB, její součástí je i pohraniční stráž, dnes ukrajinské tvrzení a špatném stavu lodí odmítla. Předání lodí bylo zachyceno na videu, "z něhož je jasně patrné, že lodi byly Ukrajině předány v řádném stavu i se sanitárním zařízením. Pokud po předání ukrajinská strana stačila zařízení zničit, je to její problém," citovala z prohlášení FSB agentura TASS.

zdroj: YouTube

Velitel ukrajinského vojenského námořnictva Ihor Vorončenko ve středu po předání lodí konstatoval, že plavidla jsou poničená a neschopná samostatné plavby. "Dokonce si vzali osvětlení, odmontovali záchody a elektrické zásuvky," řekl viceadmirál.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U ukrajinského Charkova se zřítil vojenský letoun, nejméně 22 mrtvých

25.09.2020 21:45 Nejméně 22 osob zahynulo, když se dnes na východě Ukrajiny zřítil vojenský letoun. Antonov AN-26…

Alexej Navalnyj poděkoval svým neznámým zachráncům

25.09.2020 21:38 Ruský kritik Kremlu Alexej Navalnyj dnes prostřednictvím internetu poděkoval svým zachráncům,…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Papež vnímá pandemii jako příležitost ke změně, řekl to v OSN

25.09.2020 18:25 Papež František dnes v projevu ve všeobecné rozpravě na 75. zasedání Valného shromáždění OSN…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama