Zelenskyj si vybral Saakašviliho mezi své poradce

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes jmenoval bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho předsedou výkonného výboru Národní rady pro reformy, tedy svého poradního orgánu, zřízeného Zelenského předchůdcem Petrem Porošenkem. Oznámila to prezidentská kancelář.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Michail Saakašvili
doporučujeme

"Věřím, že (Saakašvili) může dát impulz radě a pomůže v uskutečnění důležitých reforem v životě země," prohlásil Zelenskyj. Rada se podle médií sešla naposledy před dvěma lety.

Saakašvili minulý měsíc oznámil, že přijal nabídku prezidenta Volodymyra Zelenského stát se místopředsedou ukrajinské vlády, ve které by měl na starosti reformy. Ale zjevně nezískal podporu ani u poslanců prezidentovy strany Sluha národa v parlamentu, který má při jmenování členů kabinetu konečné slovo; o věci se nakonec ani nehlasovalo.

Proti Saakašviliho jmenování do vlády ostře protestovala Gruzie, která vyhrožovala odvoláním svého velvyslance z Kyjeva.

Saakašvili byl v letech 2004 až 2013 gruzínským prezidentem. Po skončení mandátu zemi opustil. Vzápětí byl obviněn ze zneužití moci a posléze odsouzen k šesti letům vězení. Exprezidentovi stoupenci pokládají verdikt za politicky motivovaný, obavy z pronásledování oponentů nynější vlády vyjádřily také západní státy.

Porošenko jako prezident pozval Saakašviliho na Ukrajinu a svěřil mu úřad oděského gubernátora. Posléze se s ním ale nepohodl, odebral mu ukrajinské občanství a nechal ho vyhostit. Zelenskyj po nástupu do funkce Saakašvilimu ukrajinský pas vrátil.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aféra Cummings má první oběť. Skončila moderátorka BBC, která kritizovala…

28.05.2020 15:38 Aktualizováno Moderátorka britské vysílací společnosti BBC dočasně skončila s účinkováním ve svém pořadu poté, co…

WHO: V Evropě od března zemřelo navíc 159 tisíc lidí, patrně následek…

28.05.2020 14:27 Ve 24 evropských zemích zemřelo od počátku března o 159.000 lidí více, než bylo pro toto období…

Na covid-19 zemřelo v Rusku dalších 174 lidí

28.05.2020 11:32 Rusko dnes ohlásilo dalších 174 úmrtí na koronavirus v uplynulých 24 hodinách, čímž vyrovnalo…

Koronavirus může připravit Putina o moc, tvrdí expert. Naznačil scénář

28.05.2020 00:01 NÁZOR - Koronavirová pandemie si od svého vypuknutí vyžádala velký počet obětí, uznává Herman…

Související:

Právě se děje

Další zprávy