Zelenskyj si vybral Saakašviliho mezi své poradce

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes jmenoval bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho předsedou výkonného výboru Národní rady pro reformy, tedy svého poradního orgánu, zřízeného Zelenského předchůdcem Petrem Porošenkem. Oznámila to prezidentská kancelář.

Michail Saakašvili
doporučujeme

"Věřím, že (Saakašvili) může dát impulz radě a pomůže v uskutečnění důležitých reforem v životě země," prohlásil Zelenskyj. Rada se podle médií sešla naposledy před dvěma lety.

Saakašvili minulý měsíc oznámil, že přijal nabídku prezidenta Volodymyra Zelenského stát se místopředsedou ukrajinské vlády, ve které by měl na starosti reformy. Ale zjevně nezískal podporu ani u poslanců prezidentovy strany Sluha národa v parlamentu, který má při jmenování členů kabinetu konečné slovo; o věci se nakonec ani nehlasovalo.

Proti Saakašviliho jmenování do vlády ostře protestovala Gruzie, která vyhrožovala odvoláním svého velvyslance z Kyjeva.

Saakašvili byl v letech 2004 až 2013 gruzínským prezidentem. Po skončení mandátu zemi opustil. Vzápětí byl obviněn ze zneužití moci a posléze odsouzen k šesti letům vězení. Exprezidentovi stoupenci pokládají verdikt za politicky motivovaný, obavy z pronásledování oponentů nynější vlády vyjádřily také západní státy.

Porošenko jako prezident pozval Saakašviliho na Ukrajinu a svěřil mu úřad oděského gubernátora. Posléze se s ním ale nepohodl, odebral mu ukrajinské občanství a nechal ho vyhostit. Zelenskyj po nástupu do funkce Saakašvilimu ukrajinský pas vrátil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s lidmi, kteří odmítají roušky? Psycholožka má o komunikaci jasno

20.09.2020 00:01 NÁZOR - Zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách je v mnoha zemích povinné, ale vynucování…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Británie má nejvyšší přírůstek nakažených od 8. května, policie se střetla…

19.09.2020 18:11 Británie má 4422 případů nákazy novým koronavirem za uplynulý den. Je to o 100 více než v pátek a…

Policie zadržela stovky demonstrantek v centru Minsku

19.09.2020 17:30 Aktualizováno Běloruská policie dnes v centru Minsku zadržela stovky demonstrantek, které se zúčastnily…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama