Zelenskyj splnil požadavek útočníka a natočil video. Čelí kvůli tomu kritice

Na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se snesla kritika poté, co vyplnil požadavek ozbrojeného únosce, který v úterý několik hodin držel jako rukojmí cestující z autobusu v ukrajinském Lucku.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Muž, jenž při vyjednávání ustavičně opakoval, že není spokojený se systémem v zemi, vznesl na ukrajinské představitele různé požadavky. Zelenského vyzval, aby natočil video, ve kterém by všem doporučil zhlédnutí filmu Pozemšťané amerického režiséra Shauna Monsona, což prezident udělal.

Ani ne hodinu poté, co Zelenskyj na žádost únosce Maxima Krivoše umístil na svůj facebookový účet video, na kterém říká "Všichni by se měli podívat na film Pozemšťané z roku 2005", se útočník vzdal, a rukojmí tak byli zachráněni. Zelenskyj se však za to, že porušil nepsané pravidlo a muži označovanému v médiích za teroristu vyhověl, stal terčem kritiky.

Prezident se brání tím, že dosáhl kýženého výsledku a všichni zajatci přežili. Podle serveru Meduza se ale mnozí ztotožňují s názorem novináře, který napsal, že Zelenskyj svým činem ve skutečnosti nezachránil dvacet životů, ale naopak ohrozil na životě neznámý počet lidí. Teroristům a únoscům dal na srozuměnou, že pokud budou dostatečně dlouho opakovat své požadavky, nakonec jim bude vyhověno.

Maxim Krivoš dnes u soudu, který jej vzal do vazby, ocenil prezidenta jako jediného člověka, který byl ochoten něco podniknout "kvůli záchraně života lidí" poté, co podle něj devět hodin "nikdo ani nehnul prstem".

"Jedině Zelenskyj mi zavolal. Promluvili jsme si a potom jsem propustil lidi," řekl Krivoš podle listu Ukrajinska pravda s tím, že další podrobnosti o telefonátu s hlavou státu prozradí až na konec procesu. Únos autobusu plného lidí pokládal ze jedinou účinnou metodu vůči státu, který se mu jeví "hlavním teroristou" a který "rozumí jen síle". Ujišťoval, že celou akci vymyslel sám a neměl žádné společníky. Odmítl ale odpovědět na otázku, odkud si opatřil zbraně.

Dokumentární film Pozemšťané odsuzuje násilí páchané lidmi na zvířatech. Mnoho záběrů ve filmu, které podle médií dokážou člověka přesvědčit o tom, aby se stal vegetariánem, bylo natočeno skrytou kamerou. Pokud chtěl Krivoš film v ruskojazyčných zemích zviditelnit, dosáhl svého. Server Meduza uvádí, že na stránce KinoPoisk, což je největší ruský portál o kinematografii, byli Pozemšťané ve středu, tedy druhý den po incidentu, nejhledanějším snímkem.

Doporučení filmu nebyl jediný z originálních požadavků ruského recidivisty, který se při úterních vyjednáváních původně představil pod pseudonymem Maxim Špatný. Útočník také vyzval politické představitele včetně Zelenského, aby natočili video, ve kterém by řekli, že jsou "teroristy zákona".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 19:12 Aktualizováno Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

Další norská výletní loď je v karanténě. Kvůli nákaze pasažéra nikdo nesmí…

05.08.2020 15:37 Výletní loď se 123 cestujícími a 85 členy posádky zakotvila v norském přístavu Bodö, kvůli zjištěné…

Covid-19: Počet nakažených v Rusku roste o tisíce denně, rekord hlásí…

05.08.2020 12:02 Aktualizováno Ukrajina za uplynulý den zaznamenala dalších 1271 případů nákazy novým koronavirem, což představuje…

Velkou Británii zasáhl dle studie kvůli brexitu odliv mozků do EU

04.08.2020 19:31 Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama