Zemětřesení v norské vládě. Premiérka Solbergová vymění 13 ministrů

Norská premiérka Erna Solbergová dnes oznámila největší změny ve vládě od svého nástupu k moci v roce 2013. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž odešly nebo byly přesunuty na jiné vládní posty dvě třetiny ministrů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Šéfka norské Konzervativní strany Erna Solbergová
doporučujeme

Solbergová tento týden ztratila parlamentní většinu poté, co koaliční vládu opustila protiimigrační Strana pokroku (Frp). Stalo se tak v reakci na rozhodnutí Norska povolit návrat ze Sýrie ženě spojené s Islámským státem (IS) a dvěma jejím dětem, z nichž jedno je vážně nemocné.

Šéfka Strany pokroku Siv Jensenová sice uvedla, že Solbergová jako premiérka má nadále její podporu, průzkumy veřejného mínění ale naznačují, že volby plánované na rok 2021 vyhraje středolevá opozice. Rozsáhlé vládní změny jsou podle agentury Reuters snahou premiérky Solbergové zvýšit popularitu vládní koalice vedené konzervativci.

Podle dnešního oznámení Solbergové se celkový počet ministrů norské vlády snížil z 22 na 20, přičemž 13 ministerstev má nového šéfa - ať už z řad dosavadních členů vlády nebo nově příchozích. Změny se týkají kupříkladu i ministerstva financí, ropy a energetiky, ministerstva spravedlnosti či dopravy.

Ministerstvo ropy a energetiky v evropské ropné velmoci Norsku povede nově 33letá Tina Bruová, která je označována za vycházející hvězdu konzervativců. Ministrem financí byl namísto šéfky Strany pokroku Jensenové jmenován zkušený konzervativní politik a dosavadní ministr školství Jan Tore Sanner.

Norskou koaliční vládu premiérky Solbergové do tohoto týdne tvořila čtveřice stran - kromě Konzervativní strany Höyre a pravicově populistické Strany pokroku také Liberální strana Venstre a Křesťanská lidová strana.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté v Moskvě zabavili Batmobile na silnici

26.02.2020 03:17 Moskevští dopravní strážníci zabavili "batmobile", který si po vzoru komiksového superhrdiny…

Ruskou snahou je šířit chaos, zbytek je podružný, tvrdí politolog

26.02.2020 00:01 NÁZOR – Den předtím, než proběhly prezidentské primárky Demokratické strany v americkém státě…

Zemřel maršál Jazov. Pučista proti Gorbačovovi, velel okupačním vojskům v…

25.02.2020 17:07 Aktualizováno V Moskvě dnes zemřel maršál Dmitrij Jazov, který byl sovětským ministrem obrany a jedním z hlavních…

Ministři EU i Británie schválili mandáty pro pobrexitová jednání

25.02.2020 15:49 Ministři sedmadvaceti členských zemí Evropské unie dnes schválili mandát k vyjednávání o budoucích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama