Zemřel bývalý moskevský starosta Jurij Lužkov, s Kremlem byl na kordy

Ve věku 83 let dnes zemřel ruský politik Jurij Lužkov, který v letech 1992 až 2010 vedl moskevskou radnici. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na Lužkovova nástupce v čele metropole Sergeje Sobjanina. Podle televizní stanice REN TV zemřel Lužkov v Mnichově, kde podstoupil operaci srdce. V chaotických 90. letech minulého století býval Lužkov pokládán za jednoho z nejmocnějších mužů v zemi.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Moskva, Kreml
doporučujeme

"Je mi upřímně líto odchodu tohoto činorodého muže, který stál v čele Moskvy ve složitém období po rozpadu Sovětského svazu a hodně udělal pro město a jeho obyvatele," uvedl Sobjanin.

Deník Kommersant připomněl, že Lužkov byl moskevským starostou třikrát zvolen voliči, než jej v září 2010 sesadil tehdejší prezident Dmitrij Medveděv "pro ztrátu důvěry".

Kreml až později v polemice s bývalým starostou, který se po svém pádu přeměnil v ostrého kritika poměrů, ohlásil, že k odvolání vedlo "krajně neefektivní řízení města" a "bezmezná korupce" v metropoli.

Lužkov naopak tvrdí, že vzápětí po jeho pádu následovalo "zuřivé rozkrádání". Podle jiné verze Medveděva rozzlobilo, že Lužkov odjel na dovolenou v době, kdy Moskva celé týdny strádala dýmem z požárů v okolí metropole.

Lužkov pak podnikal v zemědělství a věnoval se chovu koní a včel.

V dobách, kdy Lužkov býval všemocným starostou metropole, se jeho manželka Jelena Baturinová, podnikající ve stavebnictví, vyšvihla na pozici jedničky na žebříčku nejbohatších Rusek, s jměním odhadovaným na více než miliardu dolarů. Po léta sloužila ruské opozici jako symbol prohnilosti a korupce v metropoli.

Až po Lužkovově pádu se vyšetřovatelé začali zajímat o osud miliard z moskevského rozpočtu a o podnikání exstarostovy choti. Baturinová ale z exilu - má nemovitosti i v Británii a Rakousku - se bránila i tím, že předvolání k výslechům přirovnávala k pronásledování žen "nepřátel lidu" v éře sovětského diktátora Josifa Stalina.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

WHO svolala kvůli koronaviru schůzku krizového štábu

29.01.2020 18:13 Světová zdravotnická organizace (WHO) svolala na čtvrtek další zasedání svého krizového štábu,…

Ruský prezident by mohl mít titul Vrchní vládce, navrhuje komise

29.01.2020 13:06 Ruská komise připravující návrhy na změnu ústavy zvažuje možnost změnit název nejvyšší ústavní…

Rusko reaguje na Trumpův plán výzvou Izraelcům a Palestincům

29.01.2020 07:18 Aktualizováno Rusko v úterý v reakci na představení amerického mírového plánu pro Blízký východ, který počítá se…

Rusko spustilo velkou záchrannou akci, s rybáři se utrhla kra

28.01.2020 18:55 Ruské záchranné složky se snaží dostat na pevninu asi 600 rybářů, s nimiž se dnes u pobřeží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama