Zemřel politik a nobelista John Hume (†83), zasloužil se o mír v Severním Irsku

Ve věku 83 let dnes zemřel severoirský umírněný katolický politik John Hume, který za svou úlohu v severoirském mírovém procesu obdržel v roce 1998 Nobelovu cenu za mír. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Sociálnědemokratickou a labouristickou stranu (SDLP), kterou Hume založil a dlouhá léta vedl.

John Hume (severoirský politik)
doporučujeme

Hume získal Nobelovu cenu společně s vůdcem probritských unionistů Davidem Trimblem. V minulosti byl rovněž poslancem Evropského parlamentu a parlamentu Spojeného království.

"Smrt Johna Humea znamená pro Irsko ztrátu nejvýznamnější politické osobnosti 20. století," reagoval vůdce SDLP Colum Eastwood.

Hume, který zemřel v pečovatelském domě v Londonderry, v posledních letech trpěl demencí. "Rádi bychom vyjádřili co největší a nejsrdečnější díky zaměstnancům pečovatelského domu Owen Mor v Derry. Péče, kterou Johnovi poskytovali v posledních měsících jeho života, byla výjimečná," uvedla ve svém prohlášení Humeova rodina.

John Hume byl vždy považován za jednu z nejdůležitějších osobností moderního vývoje politiky Severního Irska. V roce 2010 byl ve veřejné anketě Největší Irové zvolen nejvýznamnější postavou irských dějin.

Spolu s Trimblem se jako hlavní iniciátoři mírového procesu v Severním Irsku zasloužili o ukončení téměř třicetiletého sektářského konfliktu v Ulsteru. Zakladatel a dlouholetý vůdce Sociálnědemokratické a labouristické strany (SDLP) Hume byl klíčovou postavou mírových rozhovorů. Jako vůdce nejsilnější katolické, tedy proirské strany měl podíl na zastavení násilí ze strany Irské republikánské armády (IRA) a na zapojení strany Sinn Fein, označované za politické křídlo IRA, do mírových rozhovorů. Podpis mírové dohody o Severním Irsku, kde od roku 1969 zemřelo při násilnostech na 3500 lidí, byl v roce 1998 vyvrcholením jeho politické kariéry.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku se přírůstek nových případů nákazy blíží k 6000 za den

18.09.2020 09:56 Rusko dnes oznámilo 5905 nových případů nákazy koronavirem a 134 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O…

Lukašenko oznámil uzavření hranic s Polskem a Litvou

17.09.2020 21:26 Aktualizováno Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes oznámil, že zavře hranice s Polskem a Litvou, jež patří…

OBSE zřídila expertní misi pro vyšetření represí v Bělorusku

17.09.2020 18:05 Sedmnáct členů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) včetně České republiky…

Britská vláda zpřísňuje karanténní opatření v částech Anglie

17.09.2020 17:22 Aktualizováno Britská vláda dnes oznámila omezení otvíracích hodin pro bary a restaurace, jakož i další opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama