Zemřel princ Philip, manžel britské královny Alžběty II.

Princ Philip, manžel britské panovnice Alžběty II. dnes ráno pokojně zemřel ve Windsoru, oznámil Buckinghamský palác. Philipovi, známému také jako vévoda z Edinburghu, bylo 99 let. Od letošního února do března pobýval v londýnské nemocnici, kde se léčil s infekcí a po neupřesněném zákroku na srdci.

"Její královská výsost s hlubokým zármutkem oznámila úmrtí svého milovaného manžela, jeho královské výsosti prince Philipa, vévody z Edinburghu. Jeho královská výsost pokojně zemřela dnes ráno na hradě Windsor," oznámila královská rodina na twitteru.

Vlajky na Buckinghamském paláci byly staženy na půl žerdi a na jeho brány bylo podle záběrů z britských médií umístěno oznámení o vévodově úmrtí. Také na úvodní internetové stránce královské rodiny se objevila fotografie prince Philipa a jeho úmrtní oznámení.

Posledním místem vévodova odpočinku bude královská hrobka na hradě Windsoru, předtím bude jeho tělo uloženo v londýnském Svatojakubského paláci, napsal list Financial Times. Očekává se také, že Británie bude ode dneška po osm dní držet smutek.

Vévoda nebude mít kvůli koronavirovým omezením státní pohřeb a rakev s jeho tělem nebude veřejně vystavená. "Členové veřejnosti musí být bohužel požádáni, aby se nepokoušeli zúčastnit událostí souvisejících s pohřbem," uvedla podle agentury Reuters královská heraldická společnost College of Arms. Pohřeb se v souladu s tradicí i Philipovými přáními bude podle ní konat v kapli svatého Jiří na hradě Windsoru.

It is with deep sorrow that Her Majesty The Queen has announced the death of her beloved husband, His Royal Highness The Prince Philip, Duke of Edinburgh. His Royal Highness passed away peacefully this morning at Windsor Castle. pic.twitter.com/XOIDQqlFPn

— The Royal Family (@RoyalFamily) April 9, 2021

Brzy po oznámení vévodovy smrti začali lidé chodit k Buckinghamskému paláci klást květiny. Britská vláda však požádala, aby se lidé před královským palácem neshromažďovali a nadále se řídili epidemickými doporučeními, omezili cestování a vyhýbali se místům s velkou koncentrací lidí.

V posledních letech se princ na veřejnosti prakticky neobjevoval, z veřejného života se stáhl v roce 2017. Poslední vystoupení bylo v červenci 2020 na vojenské ceremonii ve Windsoru, kde nyní během pandemie covidu-19 manžel královny trávil čas v izolaci. Společně s Alžbětou II. byl na začátku tohoto roku očkován proti covidu-19.

V polovině února byl vévoda hospitalizován v soukromé londýnské nemocnici kvůli nevolnosti a blíže neupřesněné infekci. Na začátku března pak Buckinghamský palác informoval, že vévoda úspěšně podstoupil proceduru kvůli předchozím srdečním problémům. Propuštěn byl 16. března.

Philip se narodil 10. června 1921 na řeckém ostrově Korfu. Jeho babička z matčiny strany byla vnučkou britské královny Viktorie. Po vzpouře v Řecku v roce 1922 musela královská rodina s malým Philipem uprchnout do exilu, nejprve do Paříže, posléze princ pobýval v Německu či Británii.

Philip se s Alžbětou II. oženil v roce 1947, pět let předtím, než se stala královnou. Podle zpravodajského serveru BBC mu proto patří titul nejdéle sloužícího královského chotě v historii země. Pár má čtyři děti, osm vnoučat a deset pravnoučat.

Philip si za 69 let vlády Alžběty II. vysloužil pověst tvrdého muže se sklony k občasným faux pas, píše agentura Reuters. Některým Britům Philip imponoval pro svůj šarm a neochotu tolerovat ve svém okolí pošetilé chování. Jiní ho však odsuzovali pro občasnou příkrost, která na ně působila nevychovaně a odtažitě. Zároveň podle Reuters hrál klíčovou roli v modernizaci britské monarchie v období po druhé světové válce a za zdmi Buckinghamského paláce byl královniným nejbližším důvěrníkem.

"Po celá ta léta mi jednoduše dodával sílu," uvedla Alžběta II. ve vzácném osobním komentáři na Philipův účet v roce 1997, kdy pár slavil 50 let od svatby.

Bývalý námořní důstojník v minulosti přiznal, že pro něj bylo těžké opustit armádní kariéru a přijmout roli královského chotě, jež neměla žádné jasně vymezené úkoly. I přes svou inteligenci a ironický, přímočarý způsob vyjadřování princ nedával najevo své intelektuální zájmy, mimo jiné o poezii a teologii, píše list The Guardian. Byl sběratelem umění, sám se občas věnoval malbě a v osobní knihovně měl více než 11.000 titulů.

Čtyřiadevadesátiletá Alžběta II. v posledních letech omezila účast na oficiálních akcích a část svých povinností předala následníkovi trůnu princi Charlesovi, jeho synovi Williamovi a dalším členů královské rodiny. Ačkoliv Philipovo úmrtí vzbuzuje otázky, zda královna po odchodu svého důvěrníka neabdikuje, pravděpodobnost takového kroku je téměř mizivá, domnívají se odborníci na královskou rodinu.

Podle odborníků na britskou monarchii sice Philip na veřejnosti hrál sekundární roli, v soukromí byl ale bezesporu hlavou rodiny. Jeho absence v jejím čele podle nich vedla k nedávným krizím, včetně odchodu Charlesova mladšího syna Harryho a jeho manželky Meghan, kteří se vzdali aktivní role v britské monarchii.

Související

Královna Alžběta II.

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její počest u příležitosti jejích oficiálních narozenin. Ty Alžběta slaví poprvé od smrti svého manžela, prince Philipa, který zemřel před dvěma měsíci. Každoroční oslava se letos stejně jako loni kvůli koronaviru konala ve skromnějším formátu a s důrazem na dodržení rozestupů, uvedla agentura Reuters.
Alžběta a Philip slaví Komentář

S princem Philipem odchází smysl pro povinnost, oddanost i lidskost. Sobectví bylo vévodovi cizí

Potlačil své mužské ego a oddaně se podřídil své manželce Alžbětě II. i monarchii. Princ Philip, jehož dnešní pohřeb v kapli sv. Jiřího na hradě Windsor zasel nejen do duší Britů žal a prázdnotu, je synonymem věrnosti. Vévoda z Edinburghu se po sňatku vzdal titulu řeckého a dánského prince, včetně řeckého občanství, změnil církev, příjmení a obětoval vojenskou kariéru, během níž se mohl vypracovat až k velení celého britského námořnictva. Muž s osobitým humorem byl ale především milujícím chotěm, otcem i dědečkem, jemuž sobectví bylo zcela cizí.

Více souvisejících

Princ Philip královská rodina (gbr) úmrtí

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy