EU odsoudila smrt běloruského aktivisty po zákroku policie

Evropská unie dnes odsoudila smrt běloruského aktivisty a umělce, který ve čtvrtek zemřel v nemocnici poté, co byl zbit a zadržen v Minsku, a pohrozila přijetím dalších sankcí. Píše to agentura AFP. V reakci na úmrtí Romana Bondarenka vyšly v Bělorusku do ulic tisíce lidí. Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská dnes oznámila vznik "lidového tribunálu", který by měl jednou soudit současný režim.

Josep Borrell

Bondarenkova smrt je podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella "výsledkem skandálních a hanebných kroků běloruských úřadů". Borrellův mluvčí také uvedl, že Evropská unie je připravena k dalším sankcím. EU již dříve přijala sankce proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, jeho synovi a 53 dalším lidem z jejich okolí. Postihla také ministry a čelné představitele policie, kterým připisuje zodpovědnost za násilné potlačování protirežimních protestů po zpochybněných srpnových prezidentských volbách.

"Roman Bondarenko se stal včera další obětí krutých represí běloruského režimu. Upřímnou soustrast rodině a přátelům. Násilí musí skončit a zodpovědní musí čelit spravedlnosti," napsal dnes na svém twitterovém účtu český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Jednatřicetiletý Bondarenko byl podle informací portálu Tut.by brutálně zadržen v Minsku poblíže svého bydliště neznámými maskovanými muži, kteří přijeli strhnout červeno-bílé fáborky na plotě v barvách vlajky symbolizující protirežimní protesty. Bondarenka vyšel z domu, aby zjistil, co se děje. Bondarenka byl později převezen do nemocnice, kde ho několik hodin operovali. Po celou dobu byl v bezvědomí.

Na místo jeho zatčení, které se stalo symbolem opozice a podle toho bylo překřtěno na "náměstí Změn", po Bondarenkově smrti proudí davy lidí, kteří sem přinášejí květiny, umělcovy fotografie a zapalují zde svíčky. Svjatlana Cichanouská, vůdčí osobnost běloruské opozice, řekla, že Bondarenka se stal "nevinnou obětí hrozného systému".

Podle agentury AP dnes také tisíce Bělorusů vytvářely v několika městech lidské řetězy solidarity a snažily se tak uctít umělcovu památku. Stovky lidí se rovněž sešly u katedrály, kde se konala mše za mrtvého Bělorusa.

Svjatlana Cichanouská, vůdčí osobnost běloruské opozice, řekla, že Bondarenka se stal "nevinnou obětí hrozného systému". Zároveň dnes oznámila vytvoření "lidového tribunálu", který by měl v budoucnu soudit Lukašenka a jeho režim, píše server Meduza. "Naše země se definitivně proměnila v místo trestného činu. Prohlašuji Alexandra Lukašenka a jeho spolupachatele teroristickou organizací, která musí nést zodpovědnost za své zločiny," uvedla na sociální platformě Telegram Cichanouská, která žije v litevském exilu. Slíbila přitom amnestii členům bezpečnostních složek, kteří nahlásí zločiny svých kolegů.

Prezident Lukašenko vyjádřil rodičům Bondarenka soustrast a prohlásil, že nařídil vyšetřovacímu výboru, aby jeho smrt "férově a objektivně" vyšetřil. Současné protesty proti jeho znovuzvolení znovu označil za nelegální a přirovnal je k takzvaným barevným revolucím, při kterých byli svrženi vůdci některých postsovětských zemí. "Každá barevná revoluce činí stát slabším a lidi chudšími," pronesl.

Vyšetřovací výbor tvrdí, že Bondarenko měl kromě úrazů také otravu alkoholem. Informaci o přítomnosti alkoholu v krvi však popírají lékaři záchranné služby a zpráva o Bondarenkově stavu při příjmu, informuje server Tut.by.

Vyšetřovací výbor ale na sociální síti Telegram uvedl, že policisté se vydali na místo, protože dostali zprávu o tom, že zde došlo k rvačce. Na místě pak objevili muže s úrazy a příznaky opilosti. Muže posléze dopravili na služebnu, aby věc vyjasnili. Když se stav muže začal zhoršovat, zavolali prý záchranku. U muže byla kromě úrazů údajně konstatována intoxikace alkoholem a přesná příčina smrti se vyšetřuje.

Jeden z lékařů záchranné služby ale Tut.by sdělil, že Bandarenka žádný alkohol v krvi neměl. Portál také získal zprávu napsanou při příjmu, v níž se uvádí, že měl v krvi nula promile etanolu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Peskov: Summit prezidentů Ruska a USA zaslouží znaménko plus

17.06.2021 12:50 Aktualizováno Summit prezidentů Ruska a Spojených států byl úspěšný, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 00:01 NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Ukrajinská vláda prodloužila karanténu do konce srpna

16.06.2021 14:38 Ukrajinská vláda prodloužila karanténu kvůli koronaviru do konce srpna, ale rozvolní některá…

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Související:

Právě se děje