EU odsoudila smrt běloruského aktivisty po zákroku policie

Evropská unie dnes odsoudila smrt běloruského aktivisty a umělce, který ve čtvrtek zemřel v nemocnici poté, co byl zbit a zadržen v Minsku, a pohrozila přijetím dalších sankcí. Píše to agentura AFP. V reakci na úmrtí Romana Bondarenka vyšly v Bělorusku do ulic tisíce lidí. Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská dnes oznámila vznik "lidového tribunálu", který by měl jednou soudit současný režim.

Josep Borrell
doporučujeme

Bondarenkova smrt je podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella "výsledkem skandálních a hanebných kroků běloruských úřadů". Borrellův mluvčí také uvedl, že Evropská unie je připravena k dalším sankcím. EU již dříve přijala sankce proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, jeho synovi a 53 dalším lidem z jejich okolí. Postihla také ministry a čelné představitele policie, kterým připisuje zodpovědnost za násilné potlačování protirežimních protestů po zpochybněných srpnových prezidentských volbách.

"Roman Bondarenko se stal včera další obětí krutých represí běloruského režimu. Upřímnou soustrast rodině a přátelům. Násilí musí skončit a zodpovědní musí čelit spravedlnosti," napsal dnes na svém twitterovém účtu český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Jednatřicetiletý Bondarenko byl podle informací portálu Tut.by brutálně zadržen v Minsku poblíže svého bydliště neznámými maskovanými muži, kteří přijeli strhnout červeno-bílé fáborky na plotě v barvách vlajky symbolizující protirežimní protesty. Bondarenka vyšel z domu, aby zjistil, co se děje. Bondarenka byl později převezen do nemocnice, kde ho několik hodin operovali. Po celou dobu byl v bezvědomí.

Na místo jeho zatčení, které se stalo symbolem opozice a podle toho bylo překřtěno na "náměstí Změn", po Bondarenkově smrti proudí davy lidí, kteří sem přinášejí květiny, umělcovy fotografie a zapalují zde svíčky. Svjatlana Cichanouská, vůdčí osobnost běloruské opozice, řekla, že Bondarenka se stal "nevinnou obětí hrozného systému".

Podle agentury AP dnes také tisíce Bělorusů vytvářely v několika městech lidské řetězy solidarity a snažily se tak uctít umělcovu památku. Stovky lidí se rovněž sešly u katedrály, kde se konala mše za mrtvého Bělorusa.

Svjatlana Cichanouská, vůdčí osobnost běloruské opozice, řekla, že Bondarenka se stal "nevinnou obětí hrozného systému". Zároveň dnes oznámila vytvoření "lidového tribunálu", který by měl v budoucnu soudit Lukašenka a jeho režim, píše server Meduza. "Naše země se definitivně proměnila v místo trestného činu. Prohlašuji Alexandra Lukašenka a jeho spolupachatele teroristickou organizací, která musí nést zodpovědnost za své zločiny," uvedla na sociální platformě Telegram Cichanouská, která žije v litevském exilu. Slíbila přitom amnestii členům bezpečnostních složek, kteří nahlásí zločiny svých kolegů.

Prezident Lukašenko vyjádřil rodičům Bondarenka soustrast a prohlásil, že nařídil vyšetřovacímu výboru, aby jeho smrt "férově a objektivně" vyšetřil. Současné protesty proti jeho znovuzvolení znovu označil za nelegální a přirovnal je k takzvaným barevným revolucím, při kterých byli svrženi vůdci některých postsovětských zemí. "Každá barevná revoluce činí stát slabším a lidi chudšími," pronesl.

Vyšetřovací výbor tvrdí, že Bondarenko měl kromě úrazů také otravu alkoholem. Informaci o přítomnosti alkoholu v krvi však popírají lékaři záchranné služby a zpráva o Bondarenkově stavu při příjmu, informuje server Tut.by.

Vyšetřovací výbor ale na sociální síti Telegram uvedl, že policisté se vydali na místo, protože dostali zprávu o tom, že zde došlo k rvačce. Na místě pak objevili muže s úrazy a příznaky opilosti. Muže posléze dopravili na služebnu, aby věc vyjasnili. Když se stav muže začal zhoršovat, zavolali prý záchranku. U muže byla kromě úrazů údajně konstatována intoxikace alkoholem a přesná příčina smrti se vyšetřuje.

Jeden z lékařů záchranné služby ale Tut.by sdělil, že Bandarenka žádný alkohol v krvi neměl. Portál také získal zprávu napsanou při příjmu, v níž se uvádí, že měl v krvi nula promile etanolu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Protesty v Bělorusku pokračují, policie zadržela stovky lidí

29.11.2020 18:52 Tisíce Bělorusů dnes znovu vyšly do ulic, aby požadovaly odchod prezidenta Alexandra Lukašenka,…

Protesty v Bělorusku pokračují. Policie brutálně zasahuje, zadrženy stovky…

29.11.2020 18:51 Aktualizováno Tisíce Bělorusů dnes znovu vyšly do ulic, aby požadovaly odchod prezidenta Alexandra Lukašenka,…

V Jerevanu demonstrovali příbuzní pohřešovaných vojáků, Ázerbájdžán prý…

29.11.2020 17:23 Asi tisícovka lidí dnes demonstrovala v arménské metropoli Jerevanu ve snaze přimět úřady, aby…

Švýcaři hlasovali ve dvou referendech, zákaz podporování výrobců zbraní…

29.11.2020 16:30 Švýcaři dnes v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama