Žena vězněného bankéře hýřila v Británii. Majetek jí bude zabaven, musí odhalit jeho původ

Ženě vězněného ázerbájdžánského bankéře, která ročně utrácela v luxusním londýnském obchodním domě Harrods přes milion liber (28,6 milionu korun), bude moci být v Británii zabaven majetek ve výši 22 milionů liber (627 milionů korun), pokud neprokáže, že jej nabyla legálně. Britský nejvyšší soud dnes zamítl její odvolání, v němž se zveřejnění původu svého jmění bránila, informoval deník The Guardian.

Britské libry
doporučujeme

Sedmapadesátiletá Zamira Hadžijevová se v roce 2018 stala prvním terčem vyšetřování v rámci nových protikorupčních zákonů namířených proti zahraničním činitelům podezřelým z praní špinavých peněz v Británii. Zákony byly zavedeny s cílem omezit pověst země - a především její metropole - jako ráje pro nelegálně získaný majetek. Norma úřadům umožňuje zabavit majetek osobám podezřelým z korupce či napojení na organizovaný zločin, pokud dotyční nemohou prokázat, že svůj majetek nabyli zákonnou cestou.

Hadžijevová podle deníku The Guardian po dnešku vyčerpala všechny právní cesty, jak se soudnímu příkazu vyhnout. Reálně jí proto hrozí, že přijde o majetek v hodnotě 22 milionů liber (627 milionů korun), jehož součástí je dům v exkluzivní londýnské čtvrti Knightsbridge a golfové hřiště v hrabství Berkshire.

Hadžijevová se k nejvyššímu soudu odvolala poté, co v roce 2018 prohrála u soudu nižší instance spor o soudní příkaz iniciovaný Národním kriminálním úřadem (NCA), podle nějž žena do nemovitostí v Británii investovala miliardy liber pocházející z trestné činnosti.

"Toto je důležitý výsledek, který je klíčový pro etablování příkazů ke zveřejnění původu majetku jako silného nástroje pro vyšetřování finanční kriminality," řekl listu ředitel NCA Graeme Biggar s tím, že případ nastolí precedent pro další podobné kauzy.

Manžel Hadžijevové Cahangir Hadžijev byl od roku 2001 až do své rezignace v roce 2015 šéfem Mezinárodní banky Ázerbájdžánu (IBA). Rok poté byl odsouzen na 15 let vězení za podvody a zpronevěru.

Jeho žena podle britského tisku vedla ve Spojeném království luxusní životní styl. Utrácela mimo jiné za klenoty, prvotřídní víno a létala soukromým tryskáčem. Jen v obchodním domě Harrods utratila v letech 2006 až 2016 přes 16 milionů liber (458 milionů Kč).

Hadžijevová obvinění z nezákonného nabytí majetku popírá a tvrdí, že proces s ní a jejím manželem je politicky motivovaný.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruská policie po raziích zadržela Navalného blízké a příznivce

28.01.2021 12:59 Ruská policie zatkla několik blízkých spolupracovníků a příznivců opozičního předáka Alexeje…

Ztráta čichu po covidu-19: profesor naznačil, co může pomoci

28.01.2021 00:01 NÁZOR - Spojitost mezi nemocí covid-19 a poruchou čichu a chuti se ukázala již v březnu 2020, kdy…

Ruská policie provedla razii v bytě zatčeného Navalného

27.01.2021 16:54 Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na…

Velká Británie zpřísní podmínky pro vstup, školy otevře patrně v březnu

27.01.2021 16:29 Velká Británie dnes zpřísnila pravidla pro vstup do země pro cestující z některých zemí, kde se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama