Židovské osady už nejsou ilegální? Rozhodnutí USA pobouřilo Rusko i Turecko

USA svým rozhodnutím postavit se v otázce židovských osad na Západním břehu Jordánu za Izrael podrývají právní základ řešení izraelsko-palestinského konfliktu. V reakci na pondělní americké oznámení to dnes uvedlo ruské ministerstvo zahraničí s tím, že nový přístup Washingtonu zvyšuje napětí v oblasti. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva považuje krok pouze za změnu názoru jedné země, nikoli mezinárodně uznávaného práva. Také Ankara vzkázala, že žádný stát se nemůže stavět nad mezinárodní právo a že jednostranná prohlášení jsou z tohoto pohledu bezcenná.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Izrael, ilustrační foto
doporučujeme

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí oznámil, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa mění svůj dosavadní a dlouhou dobu existující pohled na židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu a přestává je pokládat za porušení mezinárodního práva. Ruské ministerstvo zahraničí změnu amerického přístupu odsoudilo. V prohlášení uvedlo, že krok může vyvolat nové regionální napětí. Moskva zopakovala, že stále židovské osady z hlediska mezinárodního práva považuje za nelegální. Americká pozice podle Moskvy podrývá právní základ možného řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci.

"Žádná země nestojí nad mezinárodním právem. Jednostranná prohlášení z tohoto pohledu nemají žádnou hodnotu," reagoval dnes na americké oznámení turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville v Ženevě řekl, že úřad svůj právní názor na židovské osady nemění. "Změna politiky jedné země nezmění existující mezinárodní právo ani jeho interpretaci Mezinárodním soudním dvorem OSN a Radou bezpečnosti OSN," sdělil Colville.

K americkému oznámení se dnes znovu vrátil izraelský premiér Benjamin Netanjahu při své návštěvě osady Guš Ecion. "Přiznávám, že jsem velmi dojatý... Trumpova administrativa napravila historickou křivdu a postavila se za pravdu a spravedlnost... Je to velký den pro Izrael a úspěch, který přetrvá generace," řekl Netanjahu.

Izrael obsadil Západní břeh Jordánu za vítězné války v roce 1967. Území ale nemělo status suverénního státu, takže Izrael odmítá termín okupace. Kritika jeho osadnických aktivit vychází většinou z jednoho ze článků čtvrté Ženevské úmluvy, v němž stojí, že "okupační mocnost nemůže deportovat nebo přesunout část svého obyvatelstva na území jí obsazené".

Tentýž článek ale také říká, že "okupační mocnost může přistoupit k úplné nebo částečné evakuaci určité obsazené oblasti, vyžadují-li toho bezpečnost obyvatelstva nebo naléhavé vojenské důvody".

Když šéf americké diplomacie Pompeo v pondělí oznamoval rozhodnutí administrativy, řekl, že "po pečlivém prostudování všech argumentů právní debaty (o osadách) administrativa došla k závěru, že ustavení osad s izraelskými civilisty na Západním břehu Jordánu není samo o sobě v rozporu s mezinárodním právem".

Evropská unie, k níž patří ČR, se dál řídí výkladem, podle nějž je výstavba osad nelegální, EU v pondělí uvedla, že se její postoj nemění. Někdejší český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek výstavbu osad před čtyřmi lety označil ze torpédování blízkovýchodního mírového procesu. Aktuální reakci české diplomacie ČTK zjišťuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Ukrajiny se opět střílí. Počet mrtvých jde do tisíců

08.12.2019 11:17 Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic…

Putin jednal s Lukašenkem o plynu a ropě, schůzka prý přinesla pokrok

07.12.2019 22:04 Rusko a Bělorusko se přiblížily k vyřešení neshod ohledně dodávek ropy a plynu, řekl po dnešním…

"Odporný prohřešek" Ruska. Z Washingtonu zní apel k tvrdému trestu

06.12.2019 00:01 NÁZOR – Ruský sportovní program čelí krizi, konstatuje editorial serveru Washington Post.…

Petříček chválil Ukrajinu, dělá kroky k plnění minských dohod

05.12.2019 19:57 Ukrajina učinila řadu kroků s cílem zajistit plnění minských dohod ohledně urovnání konfliktu ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama