Židovské osady už nejsou ilegální? Rozhodnutí USA pobouřilo Rusko i Turecko

USA svým rozhodnutím postavit se v otázce židovských osad na Západním břehu Jordánu za Izrael podrývají právní základ řešení izraelsko-palestinského konfliktu. V reakci na pondělní americké oznámení to dnes uvedlo ruské ministerstvo zahraničí s tím, že nový přístup Washingtonu zvyšuje napětí v oblasti. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva považuje krok pouze za změnu názoru jedné země, nikoli mezinárodně uznávaného práva. Také Ankara vzkázala, že žádný stát se nemůže stavět nad mezinárodní právo a že jednostranná prohlášení jsou z tohoto pohledu bezcenná.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí oznámil, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa mění svůj dosavadní a dlouhou dobu existující pohled na židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu a přestává je pokládat za porušení mezinárodního práva. Ruské ministerstvo zahraničí změnu amerického přístupu odsoudilo. V prohlášení uvedlo, že krok může vyvolat nové regionální napětí. Moskva zopakovala, že stále židovské osady z hlediska mezinárodního práva považuje za nelegální. Americká pozice podle Moskvy podrývá právní základ možného řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci.

"Žádná země nestojí nad mezinárodním právem. Jednostranná prohlášení z tohoto pohledu nemají žádnou hodnotu," reagoval dnes na americké oznámení turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville v Ženevě řekl, že úřad svůj právní názor na židovské osady nemění. "Změna politiky jedné země nezmění existující mezinárodní právo ani jeho interpretaci Mezinárodním soudním dvorem OSN a Radou bezpečnosti OSN," sdělil Colville.

K americkému oznámení se dnes znovu vrátil izraelský premiér Benjamin Netanjahu při své návštěvě osady Guš Ecion. "Přiznávám, že jsem velmi dojatý... Trumpova administrativa napravila historickou křivdu a postavila se za pravdu a spravedlnost... Je to velký den pro Izrael a úspěch, který přetrvá generace," řekl Netanjahu.

Izrael obsadil Západní břeh Jordánu za vítězné války v roce 1967. Území ale nemělo status suverénního státu, takže Izrael odmítá termín okupace. Kritika jeho osadnických aktivit vychází většinou z jednoho ze článků čtvrté Ženevské úmluvy, v němž stojí, že "okupační mocnost nemůže deportovat nebo přesunout část svého obyvatelstva na území jí obsazené".

Tentýž článek ale také říká, že "okupační mocnost může přistoupit k úplné nebo částečné evakuaci určité obsazené oblasti, vyžadují-li toho bezpečnost obyvatelstva nebo naléhavé vojenské důvody".

Když šéf americké diplomacie Pompeo v pondělí oznamoval rozhodnutí administrativy, řekl, že "po pečlivém prostudování všech argumentů právní debaty (o osadách) administrativa došla k závěru, že ustavení osad s izraelskými civilisty na Západním břehu Jordánu není samo o sobě v rozporu s mezinárodním právem".

Evropská unie, k níž patří ČR, se dál řídí výkladem, podle nějž je výstavba osad nelegální, EU v pondělí uvedla, že se její postoj nemění. Někdejší český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek výstavbu osad před čtyřmi lety označil ze torpédování blízkovýchodního mírového procesu. Aktuální reakci české diplomacie ČTK zjišťuje.

Související

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

Více souvisejících

Izrael Rusko Benjamin Netanjahu OSN židé USA (Spojené státy americké) Mike Pompeo Turecko Mevlüt Çavuşoglu

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 18 minutami

před 42 minutami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 3 hodinami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 7 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

Rada Evropy obvinila Rusko ze smrti Alexeje Navalného. Putina označila za nelegitimního prezidenta

Parlamentní shromáždění Rady Evropy (PACE) jednomyslně přijalo rezoluci, v níž viní ruský stát ze smrti opozičního politika Alexeje Navalného ve vězení a znovu vyjadřuje své přesvědčení, že Vladimir Putin je nelegitimním prezidentem.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy