Zkáza letadla v Íránu je další ránou Ukrajině. Ani zdaleka ne první

Zkáza ukrajinského dopravního letadla v Íránu staví před vážná rozhodnutí nejen íránské vedení a Západ, ale komplikuje i situaci ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, bývalého herce, který se před osmi měsíci postavil do čela Ukrajiny bez jakýchkoli politických zkušeností.

Řešení politických dopadů katastrofy zastihlo Zelenského v době, kdy se jen obtížně vyrovnává s následky ústavní žaloby na prezidenta USA Donalda Trumpa, v níž hraje Ukrajina klíčovou roli. O neblahé právo figurovat v obou aférách Kyjev rozhodně nestál.

Agentura AP dnes upozornila, že je to už potřetí za minulých dvacet let, kdy se Ukrajina ocitla uprostřed skandálu kolem možného sestřelení civilního dopravního letounu. V roce 2001 byl nad Černým mořem sestřelen ruský letoun se 78 lidmi na palubě. Přes počáteční popírání viny Kyjev nakonec přiznal, že stroj omylem při manévrech sestřelila ukrajinská protivzdušná obrana.

V červenci 2014 se nad Donbasem zřítil malajsijský letoun, na jehož palubě bylo 298 lidí. Velká většina expertů uvádí, že let MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru omylem sestřelili donbaští separatisté ruskou raketou Buk. Moskva i povstalci jakýkoli podíl na katastrofě dodnes popírají.

Omylem byl podle západních tajných služeb tento týden sestřelen i ukrajinský letoun v Íránu, na jehož palubě bylo 176 lidí. Okolnosti však dosud nejsou jasné.

Zelenskyj se v této situaci, stejně jako v případu Trumpova impeachmentu, soustřeďuje na maximální omezení politických škod, upozorňují média v Kyjevě. Žádá o předložení nevyvratitelných důkazů, které se ovšem v kauze malajsijského boeingu nepodařilo nalézt ani po víc než dvou letech. "Ukrajina ví nejlíp, jak může letecká katastrofa spustit vodopád spekulací a dezinformací," připomíná AP.

Ukrajinská média si všímají, že Zelenskyj verzi o sestřelení letadla íránskou raketou označuje za nepotvrzenou, zatímco pro státníky v Kanadě nebo Británii je to téměř hotová věc. "Verze o raketě není vyloučena, ale dosud není potvrzena. Vyzýváme všechny mezinárodní partnery, hlavně vlády USA, Kanady a Británie, aby poskytly údaje a důkazy," napsal Zelenskyj na facebooku.

Ukrajinský zpravodajský server Depo napsal, že Kyjev nemá v případu katastrofy letadla v Íránu jasnou politickou pozici. "Ztrácí proto skutečné spojence a následky mohou být katastrofální," uvedl server. Podle jeho komentáře ukrajinské vedení přistupuje ke kauze váhavě, a hraje tak na ruku Moskvě a Teheránu. Ruská média píší, že na analýze černých skříněk, důležitého zařízení se záznamy letové komunikace, se mají podílet ruští experti.

"Reakce Ukrajiny na sestřelení letadla v Íránu, což je verze stále pravděpodobnější, dokazuje, že Kyjev si zvolil cestu politických kompromisů s Ruskem," píše Depo. Server dodal, že po sestřelení letadla nad Donbasem v roce 2017 Ukrajina stejně jako Západ okamžitě obvinila Rusko. Teď se chová jinak. Zelenského kancelář vydala prohlášení, že "unáhlené závěry" o příčinách katastrofy šířit nebude.

"Po široce publikovaných prohlášeních západních vůdců Zelenskyj dvanáct hodin mlčel," komentoval ukrajinský server Fokus údajně opožděnou reakci Kyjeva. "Zatímco západní tajné služby odhalují příčiny katastrofy, šéf (ukrajinské kontrarozvědky) SBU se ještě nevrátil z dovolené ve Francii," dodal server.

Související

Více souvisejících

zřícení ukrajinského letadla v Teheránu (8. 1. 2020) Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy