Zkáza v Albánii: Zemětřesení bylo nejsilnější od roku 1926, počet mrtvých dál roste

Po ničivém úterním zemětřesení v Albánii byla v noci na dnešek nalezena další tři těla, a bilance mrtvých tak vzrostla na 49. Oznámil to dnes albánský premiér Edi Rama. Agentura AP napsala, že pátrání po možných přeživších v této balkánské zemi pomalu končí. Záchranáři však stále prohledávají trosky hotelu u pláže v přístavním městě Durrës, které se nachází asi 33 kilometrů západně od Tirany.

Ministryně zdravotnictví Ogerta Manastirliuová uvedla, že při zemětřesení, které mělo sílu 6,4 stupně a které Albánii zasáhlo před rozedněním, bylo zraněno 2000 lidí. Číslo se opírá o údaje získané z nemocnic, menších klinik, domácností a od lidí žijících dočasně ve stanech poté, co byly jejich domy zničeny.

Premiér Rama dnes uvedl, že zemětřesení podle dosavadních odhadů vážně poškodilo 700 domů v Durrësu a přes 235 v Tiraně.

Nejzávažnější škody otřesy podle agentury AP napáchaly ve městech Durrës a Thumanë. Pátrací operace v Thumanë skončila již ve středu.

"Nyní pro nás přichází těžká chvíle, kdy budeme muset nepřetržitě pracovat na tom, abychom život vrátili do normálních kolejí," uvedl Rama s tím, že požádal o mezinárodní pomoc s rekonstrukcí. Premiér se rovněž zavázal, že lidem, kteří se ocitli v důsledku zemětřesení bez střechy nad hlavou, zajistí do roka lepší životní podmínky než předtím.

V Thumanë strávilo asi 500 lidí již třetí noc v řadě ve stanech, zhruba 2000 lidí z měst Thumanë a Durrës bylo přechodně ubytováno v hotelech, školách a tělocvičnách.

Albánii v úterý zasáhlo nejsilnější zemětřesení za desítky let. Podle albánského seismologa Rrapa Ormena bylo v oblasti Drače nejsilnější od roku 1926. Zároveň má úterní zemětřesení tragičtější následky než to, které zemi postihlo v roce 1979, kdy zahynulo 40 lidí. Kromě Albánie byly otřesy tentokrát patrné i v Řecku, Srbsku, Kosovu, Černé Hoře či v Itálii. Pomoc Albánii nabídla řada států, včetně Česka

Na Balkáně jsou zemětřesení poměrně častá, protože leží v seismicky aktivní oblasti. V severomakedonské metropoli Skopje při zemětřesení v roce 1963 zemřelo více než 1000 lidí.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 
Ilustrační fotografie.

Češi vybouchli v Albánii a prohráli 0:3. S postupem na Euro to tak mají nahnuté a Šilhavý také

Po čtvrtečním utkání v kvalifikaci na mistrovství Evropy se mohli Češi výrazně přiblížit k účasti na závěrečném turnaji, který příští rok proběhne v Německu. Svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého ale v Tiraně vybouchli a prohráli jasně 0:3. Jasně především proto, že se v bouřlivé atmosféře na nic nezmohli. Navíc od konce první půle hráli v deseti po sporném vyloučení Mojmíra Chytila. Albánie už tou dobou vedla 1:0 a ve druhé půli přidala další dvě branky a nemuselo zůstat jen u nich. Rázem se tak začíná smrákat nad účastí Čechů na Euru 2024, jelikož v kvalifikační skupině C jsou až třetí za Albánií a Polskem, ale také nad budoucností trenéra u národního týmu.

Více souvisejících

albánie Zemětřesení katastrofy

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Orbán má nového nepřítele. Jeho někdejší člověk odstartoval korupční kauzu ve vládních kruzích

Zahraniční média začala poukazovat na iniciativu někdejšího bruselského diplomata Pétera Magyara jako "politický faktor, který hýbe masami". Magyar se tak stal novým nepřítelem premiéra VIktora Orbána, napsal server index.hu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy