Zmatek a naprostá neschopnost. Profesor popsal boj s koronavirem v Rusku

NÁZOR - V posledních dnech roste pocit, že Rusko jasně prohrává "válku" s koronavirem, poukazuje politolog Vladislav Inozemcev. Profesor z Moskevské státní Lomonosovovy univerzity v komentáři pro server Moscow Times připomíná, že v zemi každodenně stoupá počet nakažených a brzy zřejmě začne stoupat i počet obětí.

Naprostý zmatek

"Hlavní otázka zní: Proč tomu tak je?" píše profesor. Sám se domnívá, že odpověď spočívá v povaze mocenské struktury v Rusku.

Během dvou minulých "slavných desetiletí" se Kreml uzavřel do sebe a stal se rukojmím statistik a zpráv předkládaných vysokým činitelům vzdělanými lidmi, zatímco důvěra obyvatel ve slova a nařízení úřadů poklesla na nulu, deklaruje politolog. Současná epidemie podle něj naplno odhalila, jak jsou všichni zmatení.

V normální zemi s odpovědnou vládou a vysokou mírou společenské důvěry vypadá reakce na koronavirus konvenčně, tvrdí Inozemcev. Úřady podle něj mluví pravdu o rozsahu epidemie, testují se ti, kteří vykazují symptomy nemoci, a nikdo se nepokouší vydávat covid-19 za zápal plic, případně jako důvod smrti uvádět srdeční selhání nebo cukrovku, pokud za ní stála nákaza koronavirem.

"Obyvatelstvu se nevykládají pohádky, ale je informováno o skutečných statistikách úmrtnosti," píše politolog. Dodává, že lidem je doporučováno zdržovat se doma a v případě, že to není možné, dodržovat preventivní opatření, například nevstupovat na úřady, do obchodů či veřejné dopravy bez roušky.

Lidé sami požadují, aby jejich přátelé a příbuzní dodržovali sociální izolaci, tvrdí Inozemcev. Konstatuje, že tak to probíhá například ve Spojených státech, Německu či Velké Británii.

V pochybných zemích s atmosférou diktatury a společností se stádovitými tendencemi je reakce odlišná, deklaruje profesor. Upozorňuje, že pravda o rozsahu epidemie je utajována, ačkoliv úřady provádějí obecnou diagnostiku, snaží se identifikovat ohniska a zcela je odříznout od okolního světa a tvrdě omezují pohyb v karanténních zónách - ve Wu-chanu například pouze jeden člen domácnosti mohl jednou za tři dny opustit bydliště, a to maximálně na hodinu.

Diagnostikovaným není nařízena izolace, ale každý je poslán rovnou do nemocnice a některé sektory ekonomiky fungují na základě mimořádného stavu, kdy veškerá nařízení přicházejí od státu, uvádí politolog. Dodává, že tímto způsobem s epidemií bojovala Čína.

Vše při starém

"V Rusku si úřady myslí, že mohou jednat, jako by byly v Číně, a že se lidé budou chovat jako v Evropě," píše Inozemcev. Vysvětluje, že na všech úrovních správy je rozsah epidemie přiznáván jen pomalu, ale úřady zároveň naivně chtějí, aby se lidé báli jejích důsledků, a přestože se mluví o tom, že nákaza bude brzy kulminovat, vláda zavádí restriktivní opatření, jejichž tvrdost nemá obdoby v Evropě ani Spojených státech.

Jen v Moskvě byly zatím uděleny pokuty za 160 milionů rublů (necelých 55 milionů korun) kvůli porušování zbytečných, ponižující opatření, ačkoliv město zatím zdaleka nedosáhlo takové úrovně omezení mezilidského kontaktu jako Milán či Madrid, kde nebyly potřeba pokuty ani silácká nařízení, poukazuje profesor.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ruské úřady přitom samy nahrávají vysokému rozšíření epidemie, upozorňuje Inozemcev. Připomíná, že nárůst počtu případů v posledních dnech časově koresponduje s fiaskem v moskevském metru kde se 15. dubna tvořily enormní fronty dne, a velikonočními oslavami 19. dubna v jiných regionech.

Stejně tak se naprostá neschopnost ukázala při prvomájových oslavách, kdy byly ulice plné lidí, což se podle politologa projeví v polovině tohoto měsíce a zničí veškeré naděje na konec karantény a zahájení restartu ekonomiky.

Malé firmy jsou drceny pod záminkou nebezpečí epidemie, ale na těžebních polích společnosti Gazprom onemocněla téměř polovina z 10 tisíc zaměstnanců, připomíná profesor. Doplňuje, že taková koncentrace lidí nebyla považována za problém, protože Gazprom je "systémově důležitá" firma.

"Ve zkratce, je to stejné jako jindy," píše Inozemcev. Ruské úřady podle něj předstírají, že zaujaly vůdčí roli, běžní Rusové předstírají, že se řídí jejich příkazy, zatímco prezident Vladimir Putin sedí ve svém bunkru. "Katastrofa se nevyhnutelně blíží," míní politolog.

Související

Více souvisejících

Rusko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 41 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Princezna Kate způsobila šok i lidem ze svého okolí, zní z Británie

Zítra uplyne týden od chvíle, kdy princezna Kate po mnoha spekulacích odhalila, že lékaři u ní diagnostikovali rakovinu. Pro spoustu lidí z jejího okolí to byl šok, zní z Velké Británie. Kdo všechno věděl o nemoci s předstihem? 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy