Zpravodaj OSN vyzval Bělorusko zastavit násilí na demonstrantech

Zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva dnes důrazně vyzval Bělorusko, aby zastavilo týrání demonstrantů zadržených během protestů proti zpochybňovanému zvolení autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka prezidentem. Informovala o tom agentura AFP.

OSN, ilustrační foto
doporučujeme

"Běloruské úřady musejí okamžitě zastavit veškeré porušování lidských práv a bojovat proti beztrestnosti," zdůraznil zpravodaj Nils Melzer ve zveřejněném prohlášení. To spolu s ním podepsali ještě další tři zpravodajové OSN a pracovních skupin zabývající se mučením a svévolným zadržováním.

Tito experti, jejichž stanoviska Organizaci spojených národů nijak nezavazují, obdrželi zprávy o 450 případech mučení a špatného zacházení s osobami zatčenými po prezidentských volbách, které se v Bělorusku konaly 9. srpna.

"Jsme mimořádně znepokojeni stovkami zpráv o mučení a špatném zacházení v policejní vazbě," uvedli experti v prohlášení. V této souvislosti také požadují, aby policisté, kteří zadržené osoby "bili a ponižovali", byli postaveni před soud.

"Zákaz mučení je podle mezinárodního práva v oblasti lidských práv absolutní. Nelze jej z žádného důvodu ospravedlnit," zdůrazňuje se v dokumentu.

Jeho signatáři také vyjádřili znepokojení nad případy násilného mizení zadržených. Upozornili přitom na to, že rodinám zůstává neznámý osud šesti jejich blízkých, které policie zadržela.

"Rovněž nás nadále znepokojuje, že případy násilného mizení by se mohly rozšířit, pokud budou násilné reakce (policie) na klidné demonstrace pokračovat," konstatuje se v prohlášení.

V Bělorusku po prezidentských volbách propukly masové protesty, k nimž se později přidaly i stávky v řadě podniků. Podle ústřední volební komise volby opět drtivě vyhrál Alexandr Lukašenko, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let. Panuje ale podezření, že výsledek hlasování byl zfalšován a že ve skutečnosti zvítězila opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská.

V prvních dnech proti demonstrujícím brutálním způsobem zasahovaly speciální policejní síly OMON. Řada zadržených pak líčila kruté bití, kterému byli ze strany příslušníků OMON vystaveni.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský soud poslal Navalného na 30 dní do vazby

18.01.2021 21:44 Aktualizováno Ruský soud dnes poslal opozičního předáka Alexeje Navalného na 30 dní do vazby, oznámil jeho…

Údaje z britské policejní databáze zmizely kvůli lidské chybě

18.01.2021 21:13 Z databáze britské policie zmizelo až 400.000 záznamů, na vině je lidská chyba. Řekl to dnes v…

Lavrov: Moskva je připravena prodloužit smlouvu START 3

18.01.2021 16:56 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Moskva je připravena se rychle domluvit s nově…

WHO: Svět se v distribuci vakcín ocitá na prahu morálního selhání

18.01.2021 14:13 Svět se v distribuci vakcín proti covidu-19 ocitá na prahu katastrofálního morálního selhání. Dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama