Zpravodaj OSN vyzval Bělorusko zastavit násilí na demonstrantech

Zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva dnes důrazně vyzval Bělorusko, aby zastavilo týrání demonstrantů zadržených během protestů proti zpochybňovanému zvolení autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka prezidentem. Informovala o tom agentura AFP.

OSN, ilustrační foto
doporučujeme

"Běloruské úřady musejí okamžitě zastavit veškeré porušování lidských práv a bojovat proti beztrestnosti," zdůraznil zpravodaj Nils Melzer ve zveřejněném prohlášení. To spolu s ním podepsali ještě další tři zpravodajové OSN a pracovních skupin zabývající se mučením a svévolným zadržováním.

Tito experti, jejichž stanoviska Organizaci spojených národů nijak nezavazují, obdrželi zprávy o 450 případech mučení a špatného zacházení s osobami zatčenými po prezidentských volbách, které se v Bělorusku konaly 9. srpna.

"Jsme mimořádně znepokojeni stovkami zpráv o mučení a špatném zacházení v policejní vazbě," uvedli experti v prohlášení. V této souvislosti také požadují, aby policisté, kteří zadržené osoby "bili a ponižovali", byli postaveni před soud.

"Zákaz mučení je podle mezinárodního práva v oblasti lidských práv absolutní. Nelze jej z žádného důvodu ospravedlnit," zdůrazňuje se v dokumentu.

Jeho signatáři také vyjádřili znepokojení nad případy násilného mizení zadržených. Upozornili přitom na to, že rodinám zůstává neznámý osud šesti jejich blízkých, které policie zadržela.

"Rovněž nás nadále znepokojuje, že případy násilného mizení by se mohly rozšířit, pokud budou násilné reakce (policie) na klidné demonstrace pokračovat," konstatuje se v prohlášení.

V Bělorusku po prezidentských volbách propukly masové protesty, k nimž se později přidaly i stávky v řadě podniků. Podle ústřední volební komise volby opět drtivě vyhrál Alexandr Lukašenko, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let. Panuje ale podezření, že výsledek hlasování byl zfalšován a že ve skutečnosti zvítězila opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská.

V prvních dnech proti demonstrujícím brutálním způsobem zasahovaly speciální policejní síly OMON. Řada zadržených pak líčila kruté bití, kterému byli ze strany příslušníků OMON vystaveni.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U ukrajinského Charkova se zřítil vojenský letoun, nejméně 22 mrtvých

25.09.2020 21:59 Aktualizováno Nejméně 22 osob zahynulo, když se dnes večer na východě Ukrajiny zřítil vojenský letoun. Antonov An…

Alexej Navalnyj poděkoval svým neznámým zachráncům

25.09.2020 21:38 Ruský kritik Kremlu Alexej Navalnyj dnes prostřednictvím internetu poděkoval svým zachráncům,…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Papež vnímá pandemii jako příležitost ke změně, řekl to v OSN

25.09.2020 18:25 Papež František dnes v projevu ve všeobecné rozpravě na 75. zasedání Valného shromáždění OSN…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama