Zvrat v donbaské krizi? Zelenskyj chce jednat s Trumpem, má se sejít normandská skupina

Summit normandské skupiny o míru na východě Ukrajiny by se měl uskutečnit koncem září. V Kyjevě to dnes prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Možné konání summitu "za určitých podmínek" potvrdil dnes i Kreml s tím, že termínem je říjen. Schůzka by měla být v Paříži. Normandská skupina sdružuje Francii, Německo, Ukrajinu a Rusko.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Normandská skupina vznikla před třemi lety s cílem ukončit válku v Donbasu, kde od počátku konfliktu mezi ukrajinskou armádou a proruskými povstalci zahynulo přes 13.000 lidí. Naděje na nové produktivní setkání skupiny posílila nedávná výměna zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem.

Zelenskyj dnes řekl, že summit normandské skupiny by mohl přispět k vypracování mírového programu, který by obsahoval přesně formulované kroky budoucích opatření a závazný harmonogram. Prohlásil, že Donbas by se neměl stát novým Podněstřím, tedy separatistickým regionem s dlouholetou přítomností ruských vojáků.

Kremelský mluvčí Jurij Ušakov dnes prohlásil, že summit normandské skupiny by se mohl uskutečnit v říjnu v Paříži, datum prý bude stanoveno ve druhé polovině září. "Rusko je k summitu připraveno, ale nezbytné je splnění tří podmínek, a to i ze strany Kyjeva," řekl poradce.

Podle Ušakova by se na Ukrajině měly oddělit jednotky bojující na frontové linii, mělo by být dosaženo dohody o zvláštním statusu povstaleckých zón a mělo by být předběžně domluveno, jaké výsledky normandský summit bude mít. O prvních dvou požadavcích se zmiňují už minské mírové dohody z roku 2015, jejich realizace ale zůstala z velké části na papíře.

Zelenskyj prohlásil, že by se během září měl setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Vyslovil se pro zachování protiruských sankcí, vyhlášených v USA a v Evropské unii v roce 2014 po ruské anexi Krymu a proruské vzpouře na Donbasu. "Je to svým způsobem daň ve prospěch míru, a dokud ho nebude dosaženo, musí zůstat," prohlásil Zelenskyj.

Pokud jde o Krym, má Zelenskyj plány, jak ruskou anexi ukončit. Veřejně ale o nich nechtěl hovořit.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chcete jet na Krym? Respektujte i ukrajinské zákony, nabádá Čechy…

17.09.2019 09:26 Nedávná návštěva skupiny Čechů na ukrajinském poloostrově Krym anektovaný Ruskem byla soukromá,…

Mladý rybář ulovil v Norsku "mimozemšťana"

17.09.2019 06:04 Mladý norský rybář zažil šok, když se u pobřeží ostrova Andoya na severu Norska vydal na lov…

Česká delegace na okupovaném Krymu? Ukrajina se ozvala

16.09.2019 20:14 Ukrajinská ambasáda v Praze dnes na svém webu vyzvala české úřady, aby odsoudily nedávnou návštěvu…

Rusko si brousí zuby na Bělorusko? Chystá se vznik konfederace

16.09.2019 11:17 Rusko a Bělorusko se dohodly na jednotných daních, občanském zákoníku a dalších oblastech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama