Šéf WHO cítil bezmoc, prozradila Clarková. Začala prověřovat reakci na pandemii

Bývalá premiérka Nového Zélandu byla jmenována do funkce vyšetřovatelky, která má prozkoumat reakci Světové zdravotnické organizace WHO na celosvětovou pandemii covid-19. „Musím začít okamžitě, než vypukne další pandemie,“ zdůrazňuje Helen Clarková. Spolupředsednictví bude sdílet s bývalou prezidentkou Libérie Ellen Johnson Sirleafovou, která své zemi pomohla v dobách zdravotní krize způsobené virem ebola.

Helen Clarková
doporučujeme

Helen Clarková je v současné době hlavou Rozvojového programu OSN a jako premiérka Nového Zélandu působila v letech 1999 až 2008. Nyní bude vyšetřovat, jestli WHO dokázala adekvátně varovat před hrozbou celosvětové pandemie viru SARS-CoV-2.

„Jak víte, pandemie překročila pouhou zdravotní krizi, ale zapříčinila i krizi ekonomickou i sociální. Schodky, které vzniknou, by byly před šesti měsíci zcela nepředstavitelné. Musíme jednat mnohem lépe,“ řekl Clarková pro Guardian.

Clarková popsala svoje setkání v polovině února s generálním ředitelem WHO Tedrosem Adhanomem Ghebreyesem. „Doktor Tedros mi řekl: Existuje velmi úzké okno, které zabraňuje pandemii, a to se rychle zavírá. Nevím, co můžu dělat, křičím každý den, ale nikdo neposlouchá,“ tvrdí Clarková a dodává, že generální ředitel se cítil naprosto bezmocný a přirovnal to k jaderné havárii. 

Vyšetřování by se mělo zaměřit na práci WHO a na to, jak reformovat úřední mezinárodní reakci na budoucí pandemie. Diskuse již probíhaly a jednalo se například o poskytnutí více pravomocí pro organizaci nebo „úmluvy o pandemii“. Podle slov Clarkové by země, které se hypoteticky k této úmluvě připojí, měly přijmout, že organizace potřebuje silnější mechanismus. „V současné době může WHO vyzvat země pouze ke spolupráci,“ vysvětluje Clarková.

Nezávislé vyšetřování WHO bylo požadováno v květnu na Světovém zdravotnickém shromáždění v Ženevě. Organizace čelila obvinění Evropské unie, Austrálie a USA, že nedokázala adekvátně reagovat na rychle se šířící virus SARS-CoV-2, ale WHO toto obvinění odmítá. Organizace uvedla, že od ledna letošního roku zůstala její varování bez povšimnutí.

USA již zahájilo kroky k ukončení spolupráce s WHO, což by mohlo znamenat nemalý problém, protože je hlavní poskytovatelem finančních darů. Clarková očekává, že v případě selhání Donalda Trumpa u voleb v listopadu 2020 se USA znovu k organizaci připojí. Trumpův protikandidát Joe Biden již toto tvrzení potvrdil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Mexiko prý nemá důkazy o odebraných orgánech u zemřelého Poláka

27.02.2021 08:55 Mexiko nemá žádné důkazy o tom, že by se polský mladík, který tento měsíc zemřel v Mexiku, stal…

Do Polska mohou ode dneška Češi a Slováci jen s testy či očkováním

27.02.2021 08:12 Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká ode dneška karanténa, nebudou…

ONLINE: Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 08:00 Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama