Každoroční tradice. OSN opět vyzvala USA k ukončení embarga vůči Kubě

Valné shromáždění OSN dnes schválilo rezoluci, kterou každoročně vyzývá Spojené státy k ukončení hospodářského embarga vůči Kubě. Blokádu USA vyhlásily začátkem 60. let minulého století po nástupu komunistické vlády na tomto karibském ostrově. Ke zrušení embarga vyzývá Valné shromáždění OSN opakovaně od roku 1992, protože postoj Washingtonu podle většiny zemí jen zhoršuje ekonomickou situaci Kubánců. Svůj hlavní cíl, pád komunistické vlády na Kubě, americké opatření zatím nesplnilo.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

OSN
doporučujeme

Mezinárodně nevymahatelnou rezoluci podpořilo 187 zemí včetně České republiky, dvě země se hlasování zdržely a tři hlasovaly proti - vedle Spojených států a Izraele, který je spojencem Washingtonu, to byla poprvé také Brazílie. Hlasování se zdržely Kolumbie s Ukrajinou, Moldavsko se hlasování nezúčastnila vůbec.

Usnesení má především symbolický význam, protože není nijak vymahatelné. Protikubánské embargo může zrušit jen americký Kongres.

Spojené státy proti rezoluci dosud hlasovaly pokaždé s výjimkou roku 2016, kdy se z rozhodnutí tehdejšího prezidenta Baracka Obamy hlasování zdržely. Obama totiž v roce 2015 po více než půlstoletí obnovil diplomatické vztahy s Kubou, proces usmiřování ale jeho nástupce Donald Trump zastavil.

Zákaz vývozu amerického zboží na Kubu, vyjma léků a některých potravin, zavedla v říjnu 1960 vláda prezidenta Dwighta Eisenhowera rok a půl po vítězství kubánské revoluce a poté, co kubánská vláda mimo jiné znárodnila i majetek zahraničních firem. V lednu 1961 přerušily USA s Kubou diplomatické styky a rok nato uvalily embargo na veškerý obchod s Kubou.

Loading...
Témata: OSN | USA | Kuba | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsná indoktrinace muslimů. Z USA zní varování před vymýváním mozků a…

19.11.2019 12:00 NÁZOR - "Seberte každého, kdo má být sebrán." Ozvěna knih 1984, Konec civilizace a Fahrenheit 451…

Polsko musí ověřit nezávislost kárného orgánu, rozhodl soud EU

19.11.2019 11:59 Polský nejvyšší soud musí ověřit nezávislost svého nového kárného orgánu, který má rozhodovat o…

Trump má závažné zdravotní potíže? Nečekaně musel do nemocnice

19.11.2019 11:18 Americký prezident Donald Trump netrpí bolestmi hrudníku ani jinými akutními zdravotními potížemi a…

Čistky v Turecku ještě neskončily. Vydáno 133 zatykačů na příslušníky…

19.11.2019 10:56 Turecká prokuratura vydala zatykače na 133 současných i bývalých příslušníků armády. Podezřívá je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama