Koronavirus se šířil už dříve, Číňané si ho pletli se zápalem plic, tvrdí vědec

Nový typ koronaviru se zřejmě začal šířit v okolí Wu-chanu již o měsíc či dva dříve, než na něj upozornily čínské úřady, a byl zaměňován za zápal plic.

První nemocní pacienti se přitom nakazili na různých místech a ne pouze na trhu s mořskými plody a dalšími zvířaty Chua-nan, jak zprvu naznačovaly čínské úřady i Světová zdravotnická organizace (WHO). V rozhovoru se serverem Science Speaks to prohlásil Daniel Lucey, specialista na infekční onemocnění z Georgetownské univerzity ve Washingtonu.

Skupina čínských výzkumníků zveřejnila před několika dny studii, podle níž se symptomy nákazy novým koronavirem objevily u prvního pacienta již 1. prosince. Vzhledem k inkubační době nemoci, která může být zřejmě až 14 dní, se tak dotyčný nakazil už v listopadu. Vědci u prvního pacienta navíc nezjistili epidemiologickou spojitost s trhem se zvířaty Chua-nan. Vazbu na trh nenalezli ani u dalších 13 lidí z 41 prvních potvrzených případů.

Lucey se na základě těchto zjištění domnívá, že se virus nezačal náhle šířit v prosinci z trhu Chua-nan, jak dříve naznačovaly čínské úřady i WHO, ale že se již měsíc či dva přenášel mezi lidmi ve Wu-chanu a jeho okolí a byl zaměňován za obyčejný zápal plic.

Strmý nárůst nových potvrzených případů v prosinci a především v lednu je pak způsoben především tím, že čínské úřady vyvinuly a rozšířily nový typ rychlého diagnostického testu, který umožnil nákazu lépe monitorovat. Řada dříve nakažených se mohla vyléčit, jelikož nemoc vede ke smrti jen u asi tří procent případů.

To, že se virus přenášel v provincii Chu-pej zprvu bez povšimnutí však vysvětluje, jak se dokázal tak rychle rozšířit do dalších částí Číny i mnoha zemí světa. Jelikož lidé a lékaři novou nákazu zaměňovali za obvyklý zápal pic, nepřijaly úřady mnoho týdnů žádná speciální opatření. Čína tak podle Luceyho názoru ani nemohla proti šíření nákazy lépe a dříve zasáhnout.

Ačkoli se tedy hypotéza o šíření viru z jediného trhu ve Wu-chanu ukazuje jako nepravděpodobná, vědci stále s určitostí nevědí, odkud přesně virus pochází. K získání lepší představy o původu onemocnění bude potřeba provést testy zvířat i lidí, kteří byli součástí dodavatelského řetězce na všechny trhy se zvířaty a mořskými plody ve Wu-chanu i jeho okolí. To může trvat roky.

Virem s označením 2019-nCoV se podle čínských úřadů nakazilo již přes 4500 lidí, podle expertů však může být jejich reálný počet výrazně vyšší. Případy nákazy hlásí i řada dalších států, v Evropě je to zatím Francie a Německo. Nemoci, jež v extrémním případě způsobuje dýchací potíže vedoucí k udušení, padlo za oběť již přes sto lidí.

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda Čína nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 34 minutami

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 8 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

Zdroj: David Holub

Další zprávy