Lovci virů prohledávají netopýří jeskyně. Snaží se předpovědět další pandemii

Virus SARS-CoV-2, který je v současné době hrozbou pro celou civilizaci, pochází z netopýrů, což je všeobecně známo. Moc se naopak neví, že existují lidé, kteří se hrozbě nejsmrtelnějších virů vystavují dobrovolně. Říkají si lovci virů.

Peter Daszak, předseda americké ekologické nevládní organizace EcoHealth Alliance specializující se na detekci nových virů a prevenci pandemie, navštívil netopýří jeskyně ve více než 20 zemích za posledních 10 let. S výzkumným týmem se snaží nalézt nové typy koronavirů, pro které je netopýr dobrým rezervoárem.

„Nasbírali jsme více jak 15 000 vzorků z netopýrů, a to vedlo k identifikaci přibližně 500 nových typů koronaviru,“ uvedl Daszak pro CNN. Jeden vzorek zajištěný v jeskyni v Číně v roce 2013 je možným předchůdcem viru SARS-CoV-2 a právě ze vzorků přímo od netopýru mohou vědci předvídat pravděpodobnost nové pandemie podobné covid-19 a lépe prozkoumat hrozbu dříve, než se virus přenese na člověka.

Před epidemií SARS v roce 2003 byly identifikovány pouze dva koronaviry, které se mohou přenést na člověka. To se změnilo, když byla založena společnost PREDICT (Paediatric Research in Emergency Departments International Collaborative), která získala až 200 miliónů dolarů na výzkum a do současnosti již identifikovala pět koronavirů, které jsou přenosné i na člověka. Podle Daszaka mají netopýři více jak 15 000 koronavirů, ale zatím jich známe jen pár set.

Daszak se zaměřuje na jihozápadní Čínu, protože provincie Yunnan disponuje velkou zásobou vápencových jeskyní, které jsou hustě obydleny netopýry. „Zaměřili jsme se na Čínu, protože jsme původně hledali SARS, ale pak jsme zjistili, že jsou stovky dalších nebezpečných koronavirů, takže jsme se rozhodli věnovat pozornost jejich nalezení“, vysvětluje Daszak

Pro výzkum nových koronavirů je zvláště přitažlivá Čína, protože velké skupiny obyvatelstva mají pravidelný kontakt s volně žijícími zvířaty, loví je a poté prodávají. To vede k velké konzumaci volně žijících druhů. V roce 2015 Daszak zjistil, že až 3 % lidí, mělo v krvi protilátky proti virům, které se běžně vyskytují pouze u netopýrů. Netopýři tvoří zhruba až 20 % z celkového počtu savců a shromažďují se ve velkých koloniích, to zvyšuje riziko přenosu mezi sebou.

Když byl poprvé detekován vir SARS-CoV-2 ve Wuchanském institutu virologie, byl porovnán s databází, kterou vytvořila organizace EcoHealth Alliance. Databáze ukázala podobnost 96, 2 % s virem nalezeným v čínské jeskyni v roce 2013. „To znamená, že virus byl předkem viru SARS-CoV-2, který způsobil současnou epidemii,“ uvedl Daszak.

Ukazuje to na důležitost výzkumu koronavirů, aby svět mohl být lépe připravený na další výzvu, která v podobě nové pandemie může kdykoliv udeřit. Těsně před vyhlášením pandemie však mělo být financovaní PREDICT v březnu zastaveno. Nyní jsou lovci virů nuceni svůj výzkum pozastavit, ale podle tiskové zprávy získali prodloužení na dobu šesti měsíců a další podporu ve financování, protože poskytují pohotovostní podporu pro testování případů covid-19 v Africe, Asii a na Středním východě. „Doufáme, že se tam co nejdříve vrátíme a začneme se soustředit na zjištění, odkud přesně covid-19 pocházel“, dodal Daszak.

Související

Více souvisejících

viry a bakterie Lidé netopýr Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 36 minutami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 3 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelem to neskončí? Napětí kvůli válce v Pásmu Gazy může vyústit v masivní konflikt

Generální tajemník OSN António Guterres ve čtvrtek upozornil, že eskalující napětí ohledně války v Pásmu Gazy a útoku Íránu na Izrael může vyústit v "celoplošný regionální konflikt" na Blízkém východě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy