Na Balkáně to zase vře. Albánský premiér žaluje kosovského premiéra, prý pomlouvá

Albánský premiér Edi Rama podal žalobu pro trestný čin pomluvy na odcházejícího kosovského premiéra Ramushe Haradinaje. Ten měl v minulosti několikrát prohlásit, že právě Rama se účastnil rozhovorů o rozdělení Kosova, což předseda albánské vlády popírá. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na soud v Prištině.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Edi Rama, šéf albánské socialistické opozice
doporučujeme

Kosovský premiér loni v několika veřejných vystoupeních uvedl, že kosovský prezident Hashim Thaçi, srbský prezident Aleksandar Vučić a albánský premiér Edi Rama podporují návrh na výměnu území mezi Bělehradem a Prištinou. Rama se ale od tohoto nápadu i od návrhu na rozdělení Kosova distancoval a uvedl, že se bude s Haradinajem za tato tvrzení soudit.

Kosovo, kde žije přes 90 procent Albánců, je bývalou jihosrbskou provincií, která v roce 2008 vyhlásila samostatnost. Bělehrad nezávislost země stále neuznal.

Případná dohoda o výměně území by umožnila Srbsku udržet si kontrolu nad severními částmi Kosova, kde žijí převážně kosovští Srbové. Bělehrad by se na oplátku vzdal jihosrbské oblasti Preševského údolí s početným albánským obyvatelstvem. Tuto cestu naznačovali jak Vučić, tak Thaçi, byť velice opatrně a nepřímo s použitím termínů jako demarkace či korektura původní administrativní hranice mezi Srbskem a Kosovem.

Úvahy o výměně území ale narážejí na odpor, a to nejen v Evropské unii, ale také u značné části albánské i srbské politické scény. Nesouhlasí s tím ani velmi vlivná srbská pravoslavná církev.

Podle kosovského think-tanku, který celý případ sleduje, Edi Rama v žalobě tvrdí, že byl Haradinajem vylíčen jako "zrádce". Haradinaj je podle svých slov na soudní proces připraven, žalobu označil za "nepodloženou".

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruská politická scéna se dál otřásá. Generální prokurátor Čajka složil…

20.01.2020 13:57 Ruský generální prokurátor Jurij Čajka odchází z funkce. S odvoláním na Kreml o tom dnes…

Počet nakažených záhadným virem prudce stoupá. Nemocných jsou stovky

20.01.2020 13:47 Aktualizováno Počet potvrzených případů zápalu plic způsobeného novým a dosud málo prozkoumaným druhem koronaviru…

Íránský ministr míří do Kyjeva, hodlá se omluvit za sestřelení boeingu

20.01.2020 13:16 Íránský ministr dopravy Mohammad Eslámí dnes zamíří do Kyjeva, aby se ukrajinským představitelům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama