Na oslavy nebude čas. Po epidemii koronaviru nás čeká další velká výzva

Rychlé šíření viru SARS-CoV-2 testuje schopnost vlád po celém světě, jak nejlépe zvládnout neočekávanou situaci v oblasti veřejného zdraví a hospodářské krize. Po zvládnutí hrozby viru SARS-CoV-2 se svět vrátí do „normálu“, ale tento návrat může zapříčinit novou hrozbu, a to světovou migraci lidí v důsledku globální klimatické změny.

Vysoká smrtnost v důsledku onemocnění COVID-19 a chaos vyvolaný nejistotou v ekonomické oblasti slouží jako varování před tím, jak by se svět mohl vyrovnat s masovou migrací díky změně klimatu. Podle serveru The Diplomat by měly mezinárodní instituce zahájit pohotovostní plánování.

Schopnost vlád omezit pohyb populace kvůli snaze minimalizovat rozsah šíření viru SARS-CoV-2 je nejnáročnější úkol, kterému čelí jak vyspělé země, tak rozvojové. Když Indie oznámila celostátní karanténu, nenabídla žádný krizový plán pro zahraniční pracovníky, kteří pracovali daleko od domova. To zapříčinilo karavanu tisíců lidí, kteří se snažili dostat zpět do svých domovů stovky kilometrů a počet úmrtí na COVID-19 vzrostl. V Pákistánu a v severní Indii muslimské hnutí Tablighi Jamaat odmítlo uposlechnout vládní nařízení a nadále se chodilo modlit do mešit, a to vedlo k nárustu nakažených COVID-19.

Co můžeme čekat, až bude hrozba viru SARS-CoV-2 potlačena? Pravděpodobně migranty, kteří budou hledat větší prosperitu, jiní budou nuceni k odchodu kvůli ozbrojeným konfliktům, ale většina jich opustí svůj domov v důsledku globální klimatické změny. Současný stav životního prostředí je závažnou příčinou migrace. A naopak: migrace více než v minulosti ovlivňuje stav životního prostředí.

Reakce Itálie na propuknutí pandemie COVID-19 měla světu poskytnout dostatek času na to, aby zajistil ochranná opatření pro své obyvatele a vyhnul se tisícům úmrtí. Ale v dubnu USA překonalo rekord v počtu úmrtí za jeden den. Podobně v roce 2014 prezident Republiky Kiribati Anote Tong uvedl, že země, která byla těžce zasažena pobřežní erozí, je „kanárek, který vyslal silný signál, že my jsme v první linii, ale přijdou další, kteří budou čelit stejné krizi“.

Americký ministr zahraničí John Kerry v roce 2015 varoval Evropu slovy, že „migrace je výzvou pro Evropu kvůli extremismu. „Počkejte, až uvidíte, co se stane, když nebude dostatek vody, dostatek jídla nebo jeden kmen bude bojovat proti druhému o pouhé přežití,“ řekl. Vlády by neměly čekat, ale urychleně jednat o vytvoření mezinárodní úmluvy o migraci.

Vlády zemí světa by si měly vzít ponaučení ze zkušeností, když se snažili uvolnit finanční prostředky pro Itálii pro boj s onemocněním COVID-19 a zřídit mezinárodní fond určený pro země, které by z něj čerpali, pokud budou nuceny přijímat migranty. Otázka v oblasti masové migraci by měla být zodpovězena tak, že bezpečnostní politika zemí by měla konkrétně dořešit krizové plány dříve, než této otázce budeme reálně čelit.

Související

Grónsko

Jaké počasí letos čeká Evropu? Vědci to dokáží určit z grónského ledovce

Nová studie naznačuje, že rychlost tání grónského ledovce může poskytnout určitý náhled na to, jaké počasí může letos v létě očekávat Evropa. Podle serveru The Guardian rozsah a intenzita nedávných jevů spojených s táním sladkovodních zdrojů naznačuje, že jih Evropy může letos zasáhnout neobvyklé teplo a sucho.

Více souvisejících

Klimatické změny migrace životní prostředí uprchlíci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 27 minutami

před 39 minutami

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Princezna Kate způsobila šok i lidem ze svého okolí, zní z Británie

Zítra uplyne týden od chvíle, kdy princezna Kate po mnoha spekulacích odhalila, že lékaři u ní diagnostikovali rakovinu. Pro spoustu lidí z jejího okolí to byl šok, zní z Velké Británie. Kdo všechno věděl o nemoci s předstihem? 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy