Na světě se koronavirem nakazilo už přes 2,5 milionu lidí

Koronavirem se na celém světě nakazilo už více než 2,5 milionu lidí, téměř 172.000 z nich zemřelo. Obětí i nově infikovaných však nyní v porovnání s předchozím týdnem přibývá pomaleji.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Epicentrem pandemie jsou Spojené státy, kde se dnes počet nakažených přehoupl přes 800.000. V Británii za poslední den přibylo 823 obětí viru, více než 500 dalších mrtvých hlásí i Francie a Itálie. Světová zdravotnická organizace uvedla, že podle všech dostupných důkazů jsou zdrojem koronaviru SARS-CoV-2 netopýři z Číny.

Pandemie dál kvůli poklesu poptávky dramaticky ovlivňuje ceny ropy. Cena severomořské ropy Brent se dnes poprvé za 18 let propadla pod hranici 20 dolarů za barel a cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodáním v květnu se vrátila do záporného pásma, kam se poprvé dostala v pondělí. To znamená, že prodávající nejenže za svou ropu nic nedostane, kupujícímu ještě musí za každý odebraný barel zaplatit.

Počet nakažených koronavirem se za týden zvýšil o půl milionu případů, tempo růstu ale zpomalilo. Zatímco ještě na začátku tohoto měsíce se počet případů denně zvyšoval o osm až devět procent, nyní roste zhruba o tři až čtyři procenta denně, upozornila agentura Reuters. Méně nyní přibývá nakažených v nejhůře postižených evropských zemích - Itálii a Španělsku. Projevuje se to i v obsazenosti nemocničních lůžek a míst na jednotkách intenzivní péče, která se kromě jižní Evropy uvolňují například i ve Francii.

Pevninská Čína zaznamenala za posledních 24 hodin jen 11 lidí, kteří se nově nakazili koronavirem. Za toto období přitom neregistruje žádné nové úmrtí. Denní přírůstek nakažených v zemi klesá již třetí den v řadě.

Infikovaných však naopak rekordně přibývá například v Rusku, za poslední den tam odhalili 5642 případů, celkem jich je už přes 50.000. Skoro 5000 dalších nakažených hlásí Turecko. Více než 1000 případů nákazy koronavirem přibývá v poslední době denně v Singapuru. Městský stát registruje už 9125 infikovaných, což je nejvíc v jihovýchodní Asii.

Ve Španělsku, Británii, Itálii a v Německu se oproti pondělí zvýšila denní bilance obětí. Dosud nejvyšší denní nárůst mrtvých - o 185 - zaznamenalo Švédsko, které na rozdíl od většiny evropských států přijalo poměrně mírná opatření proti šíření nákazy a zatím spoléhá na to, že lidé se jimi řídí dobrovolně. V Česku je nyní 6961 potvrzených případů nákazy a 201 úmrtí.

Více úmrtí pacientů s koronavirem registrovalo také Německo, za posledních 24 hodin zde zemřelo 194 lidí, což je o 84 více než v neděli. Kvůli nákaze bavorské úřady zrušily největší pivní festival světa Oktoberfest, jež se pravidelně koná na podzim v Mnichově. Stále větší počet německých spolkových zemí zavádí povinnost nosit na veřejnosti či ve veřejné dopravě roušky.

V Rakousku se 15. května znovu otevřou restaurace uzavřené v polovině března kvůli šíření koronaviru, už od 1. května budou otevřené všechny obchody i nákupní centra. Země uvažuje také o postupném otevírání hranic pro turisty. Nyní jedná hlavně s Českem a Německem. Od středy umožní plošné otevření menších prodejen, vnějších sportovišť a tržišť také Slovensko. Plány postupného uvolňování restrikcí chce do konce týdne představit i Itálie, kde karanténa platí už od začátku března. Zákaz vycházení před začátkem muslimského postního měsíce ramadánu částečně uvolnil Irák.

Předchozí spekulace, zda SARS-CoV-19 nepochází z jedné z laboratoří v čínském městě Wu-Chan, kde se koronavirus potvrdil loni poprvé, odmítla Světová zdravotnická organizace. "Všechny dostupné důkazy svědčí o zvířecím původu viru a o tom, že není upravený nebo vyrobený v laboratoři nebo někde jinde," uvedla mluvčí WHO Fadela Chaibová.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden se po více než dvou měsících objevil na veřejnosti

25.05.2020 19:06 Pravděpodobný demokratický vyzyvatel Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách Joe Biden…

V Polsku už s koronavirem zemřelo 1000 lidí

25.05.2020 18:45 V Polsku za dnešek zemřelo dalších 11 pacientů s nemocí covid-19 a počet úmrtí spojených s…

Itálie má 92 nových úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19

25.05.2020 18:41 V Itálii za posledních 24 hodin přibylo 92 úmrtí v souvislosti s koronavirem, o den dříve země…

Americká policie stíhá muže, jež zakašlal a řekl, že má koronavirus

25.05.2020 18:27 Padesátiletý muž z amerického státu New Jersey čelí stíhání za teroristickou výhrůžku poté, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy