NATO posílí aktivity v boji s koronavirem, slíbil Stoltenberg

Země Severoatlantické aliance dále posílí a zefektivní spolupráci při boji proti šíření koronavirové nákazy. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga se na tom dnes shodli ministři zahraničí aliančních států, kteří na dálku debatovali o tom, jak by vojenská organizace mohla lépe pomáhat například při zajišťování letů s léky či ochranným materiálem.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Jens Stoltenberg
doporučujeme

Ministři rovněž konstatovali, že NATO musí zůstat akceschopné v rámci svých misí bez ohledu na pandemii, a podpořili posílení výcvikové protiteroristické operace v Iráku.

"NATO bylo založeno, aby řešilo krize, takže s tím máme zkušenosti a chopíme se své role," podotkl po videokonferenci ministrů Stoltenberg, podle něhož bylo posílení role aliance v boji s šířící se chorobou COVID-19 hlavním tématem jednání.

Spojenecké země využívají v době pandemie spolupráci v rámci aliance zejména k letecké přepravě nedostatkových ochranných prostředků či lékařského vybavení. V rámci krizové pomoci organizované prostřednictvím aliance například minulý týden odletěla do Itálie a Španělska zásilka respirátorů z 3D tiskáren a ochranných obleků z Česka. Pomoc ve vojenských letadlech proudí také mezi dalšími státy a vojáci se zapojují do řady akcí v rámci prevence šíření nákazy v jednotlivých zemích.

Ministři podle Stoltenberga nabídli další možnosti, kterými se jejich armády mohou podílet na spolupráci proti pandemii. Z větší části podle něj jde o přepravu lékařského vybavení či poskytnutí vojenského zdravotnického personálu. Vojáci se již nyní podílejí například na kontrolách hranic, dezinfekčních a dalších rizikových pracích či přepravě nemocných lidí a jejich nasazení hodlají spojenecké země ještě rozšířit. Do čela týmu koordinujícího společné akce proti koronaviru se postaví americký generál Tod Wolters.

"Naším zásadním cílem je, aby se tato zdravotní krize nestala krizí bezpečnostní," podotkl Stoltenberg, podle něhož těžiště působení aliance spočívá i v době pandemie v obraně míru a stability ve světě. NATO podle svého šéfa registrovalo v minulých dnech například zvýšenou vojenskou aktivitu v podobě cvičení ruských sil na západě Ruska, proto bez ohledu na pandemii udržuje v připravenosti jednotky rychlé reakce v Pobaltí.

Ministři dnes podpořili posílení irácké mise, jejíž osud byl v lednu na vážkách kvůli napětí po zabití elitního íránského generála Američany. Irácká vláda však po výzvách k odchodu amerických vojáků nakonec s pokračováním výcvikové operace v únoru souhlasila. Podle Stoltenberga ministři diskutovali i o tom, jak se má NATO angažovat v širším blízkovýchodním regionu, kde by chtěl větší aktivitu spojenců vidět americký prezident Donald Trump, na vyslání vojáků se však neshodli.

kpc lep

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazílie v počtu nakažených zemřelých překonala Itálii a trhá rekordy.…

05.06.2020 08:49 Brazílie v počtu zemřelých s koronavirem ve čtvrtek předstihla Itálii. Za uplynulých 24 hodin tamní…

Mexiko zaznamenalo rekordní nárůst nových případů koronaviru

05.06.2020 08:46 Mexické ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek informovalo o rekordním nárůstu 4442 případů nákazy…

Čína za čtvrtek hlásí pět nových případů koronaviru

05.06.2020 08:38 Pevninská Čína za čtvrtek hlásí pět nových případů nákazy koronavirem a tři infikované bez příznaků…

Raper Kanye West zaplatí školné dceři zabitého Floyda

05.06.2020 08:27 Americký raper Kanye West věnoval dva miliony dolarů (přes 47 milionů korun) na pomoc rodinám…

Související:

Právě se děje

Další zprávy