NATO stojí za USA. Stoltenberg vyzval Írán k ukončení násilí

Írán musí přestat s násilnostmi a eskalací napětí na Blízkém východě. Po dnešním mimořádném jednání velvyslanců členských zemí NATO to prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Zabití íránského generála Kásema Solejmáního bylo podle něj věcí Spojených států, za nimiž ovšem nyní alianční země jednotně stojí. V současnosti pozastavená výcviková mise NATO v Iráku bude podle Stoltenberga obnovena, až to situace umožní.

Přidejte svůj názor 68 komentářů

Jens Stoltenberg
doporučujeme

"Je to rozhodnutí USA. Není to rozhodnutí, k němuž by dospěla globální (protiteroristická) koalice nebo NATO," odpověděl Stoltenberg novinářům na dotaz, zda aliance či on sám podporuje zabití vůdce íránských jednotek Kuds.

Zdůraznil nicméně, že alianční země odsuzují íránské aktivity včetně podpory teroristických organizací vedoucí k destabilizaci regionu. Znepokojující je podle šéfa NATO i současná eskalace napětí ze strany Íránu včetně nedávného útoku na americký bezpilotní letoun.

"Spojenci dnes jednotně vyzvali ke zdrženlivosti a snížení napětí. Nový konflikt by nebyl v ničím zájmu. Írán musí upustit od dalšího násilí a od provokací," řekl Stoltenberg.

Zástupci aliančních zemí se podle něho shodli, že Írán by nikdy neměl získat jadernou zbraň. Írán přitom dva dny po americkém útoku oznámil, že se nadále necítí být vázán dohodou z roku 2015, v níž se zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. Teherán avizoval zejména úmysl přejít k neomezenému obohacování uranu.

Po pátečním zabití Solejmáního americkým dronem u bagdádského letiště zareagovalo NATO na zhoršenou bezpečnostní situaci přerušením výcviku místních ozbrojených sil. Stoltenberg dnes uvedl, že jej aliance obnoví ihned, jak to bezpečnostní situace dovolí.

Německo, které se v Iráku podílí na výcviku vojáků, se připravuje na možnost, že bude muset zemi opustit. "Prověřujeme nyní všechny možnosti, abychom - když to bude nutné - dokázali německé vojáky velmi rychle stáhnout," uvedlo ministerstvo obrany v Berlíně. Mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert zdůraznil, že Německo své vojáky v Iráku nenechá proti vůli tamní vlády. Bude akceptovat jakékoli její rozhodnutí v této otázce. Podobně se už v neděli podle polských médií vyjádřil také polský prezident Andrzej Duda.

Irácký parlament v neděli vyzval iráckou vládu, aby začala dělat kroky směřující k ukončení přítomnosti všech zahraničních vojáků v zemi.

Loading...
Vstupte do diskuze (68)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína hospitalizovala další pacienty se záhadnou nemocí

18.01.2020 08:11 Ve střední Číně se po týdnu klidu objevili další čtyři pacienti se zápalem plic způsobeným dosud…

Maledivám hrozí ztráta některých ostrovů

18.01.2020 07:12 Tropickému souostroví Maledivy hrozí, že přijde o některé ze svých ostrovů, pokud se mu rychle…

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Kašlající řidič způsobil kuriózní a nákladnou nehodu

18.01.2020 06:26 Německý řidič kvůli záchvatu kašle způsobil kuriózní nehodu s řetězcem nešťastných událostí.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama