NATO stojí za USA. Stoltenberg vyzval Írán k ukončení násilí

Írán musí přestat s násilnostmi a eskalací napětí na Blízkém východě. Po dnešním mimořádném jednání velvyslanců členských zemí NATO to prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Zabití íránského generála Kásema Solejmáního bylo podle něj věcí Spojených států, za nimiž ovšem nyní alianční země jednotně stojí. V současnosti pozastavená výcviková mise NATO v Iráku bude podle Stoltenberga obnovena, až to situace umožní.

Jens Stoltenberg

"Je to rozhodnutí USA. Není to rozhodnutí, k němuž by dospěla globální (protiteroristická) koalice nebo NATO," odpověděl Stoltenberg novinářům na dotaz, zda aliance či on sám podporuje zabití vůdce íránských jednotek Kuds.

Zdůraznil nicméně, že alianční země odsuzují íránské aktivity včetně podpory teroristických organizací vedoucí k destabilizaci regionu. Znepokojující je podle šéfa NATO i současná eskalace napětí ze strany Íránu včetně nedávného útoku na americký bezpilotní letoun.

"Spojenci dnes jednotně vyzvali ke zdrženlivosti a snížení napětí. Nový konflikt by nebyl v ničím zájmu. Írán musí upustit od dalšího násilí a od provokací," řekl Stoltenberg.

Zástupci aliančních zemí se podle něho shodli, že Írán by nikdy neměl získat jadernou zbraň. Írán přitom dva dny po americkém útoku oznámil, že se nadále necítí být vázán dohodou z roku 2015, v níž se zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. Teherán avizoval zejména úmysl přejít k neomezenému obohacování uranu.

Po pátečním zabití Solejmáního americkým dronem u bagdádského letiště zareagovalo NATO na zhoršenou bezpečnostní situaci přerušením výcviku místních ozbrojených sil. Stoltenberg dnes uvedl, že jej aliance obnoví ihned, jak to bezpečnostní situace dovolí.

Německo, které se v Iráku podílí na výcviku vojáků, se připravuje na možnost, že bude muset zemi opustit. "Prověřujeme nyní všechny možnosti, abychom - když to bude nutné - dokázali německé vojáky velmi rychle stáhnout," uvedlo ministerstvo obrany v Berlíně. Mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert zdůraznil, že Německo své vojáky v Iráku nenechá proti vůli tamní vlády. Bude akceptovat jakékoli její rozhodnutí v této otázce. Podobně se už v neděli podle polských médií vyjádřil také polský prezident Andrzej Duda.

Irácký parlament v neděli vyzval iráckou vládu, aby začala dělat kroky směřující k ukončení přítomnosti všech zahraničních vojáků v zemi.

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 20:40 Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Guterres bude pokračovat jako generální tajemník OSN

18.06.2021 20:04 Aktualizováno Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Související:

Právě se děje